14 Ocak 2009

DTP belediye başkan adaylarını açıklıyor

http://www.gundem-online.com/resimler/van_dtp_adaylar.jpg
Yerel seçimlerde Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek adaylarını halkın katılımı ile kurulan Özgür Seçim Platformu'nda belirleyen DTP'de gözler son kararı verecek olan DTP Merkezi Seçim Komisyonu'na çevrildi. Belediye başkan adaylarının bir kısmını yarın açıklayacak olan DTP'nin 20 Ocak'ta ise tüm adaylarını açıklaması bekleniyor.

29 Mart yerel seçimleri için geri sayım başlarken, siyasi partilerde ise özellikle belediye başkanlığı adayları konusundaki hareketlilik sürüyor. AKP, MHP ve CHP gibi partiler adaylarının bir kısmını açıklarken, DTP ise adayları konusunda resmi bir açıklamada bulunmadı. Bölgede en güçlü siyasi parti olan DTP'nin belediye başkanlığı il genel ve belediye meclis üyeliği adaylarını belirlemek amacıyla seçime gireceği il ve ilçelerde kurduğu Özgür Seçim Platformları hemen hemen çalışmalarını tamamlamış durumda.
Van, Muş, Ağrı, Bingöl, Şırnak, Mardin, Tunceli, Batman, Hakkari, Şanlıurfa, Diyarbakır,
il ve ilçelerinde kurulan ve halktan, sendikalardan, demokratik kitle örgütlerinden delegelerin katıldığı Özgür Seçim Platformları'nın çalışmalarının ardından gözler DTP Merkezi Seçim Komisyonu'na çevrildi. Platformlarda aday adaylarına verilen oylarla ilk 3'e kalan aday adaylarından adayı belirlemek için ilk olarak DTP MYK ve PM'si 10 ve 11 Ocak tarihlerinde DTP Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Emine Ayna ile DTP'li milletvekillerinin katılımıyla Diyarbakır'da bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda, Özgür Seçim Platformları'nın sonuçlarının yer aldığı raporlar okunarak, değerlendirildi. Yapılan toplantıda platformların genel anlamda başarılı geçtiği belirtilirken, Diyarbakır'ın Bağlar ve Sur İlçeleri ile Batman'da İl Genel ve Belediye Meclis üyeliği adayını belirlemek için yapılan seçimler de şaibeler bulunduğu gerekçesiyle iptal edildiği aktarıldı. Toplantı da aday adayları üzerinde yoğun bir tartışma ve değerlendirme yapılırken, MYK ve PM'nin de adaylar konusundaki eğilimleri alındı.

MYK ve PM'nin yapılan toplantısının ardından DTP Merkezi Seçim Komisyonu üyeleri yine Diyarbakır'da bir araya gelerek, illerden gelen raporlar ile MYK ve PM'nin eğilimini göz önünde bulundurarak 3 aday adayını teke indirerek adayı netleştirmeye çalışıyor. Toplantısını sürdüren komisyonun büyük bir hassasiyet ve incelikle tek tek il ve ilçeleri ele aldığı bildirilirken, kesinleşen adayların bir kısmını yarın açıklanacağı belirtildi. DTP Seçim Komisyonu'nun 20 Ocak gününe kadar tüm adaylarını açıklaması bekleniyor.

HİKMET ERDEN / DİYARBAKIR (DİHA)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com