15 Ocak 2009

Mardinliler İsraile Öfke Kustu

http://www.habermardin.com/haber_uploads/1052_maxi.jpg
Mardin`de, sivil toplum kuruluşları tarafından İsrail`in Filistin`e yönelik saldırılarını protesto amacıyla miting düzenlendi. Filistin’de Ölen Şehitler için Bir dakikalık saygı duruşu ve ardından istiklal Marşı okundu.
Öğlen namazının kılınmasının ardından Diyarbakır Kapı Mahallesinden Cumhuriyet meydanına doğru yürüyüşe geçen ve ellerinde Türkiye, Filistin bayrakları ve pankartlar bulunan binlerce kişi, geniş güvenlik önlemleri altında miting alanına geldi. Mitingde Türkiye Haber –Sen Mardin İl Temsilcisi Şeyhmus Kanat, Mardin Kabala Kayalar Camii İmam Hatibi Mehmet Ali Ay birer konuşma yaptı. Tekbir, Katil İsrail, Filistin İsrail’e Mezar olacak sloganları eşliğinde BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu canlı telefon bağlantısı ile mitinge katılanlara seslendi. ‘Allah’u Ekber’ nidaları eşliğinde İsrail bayrakları yakıldı.

Mardin de bulunan Türk Haber-Sen, Geçici Köy Koruyucuları, Türk İmar-Sen, Türk Tarım Orman Sen,, Büyük Birlik Partisi (BBP) ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldığı mitingde Tertip Komitesi adına konuşma yapan Türk Haber-Sen Mardin İl Temsilcisi Seyhmus Kanat, İsrail 60 yıllık tarihi boyunca ne Filistinlilerle ne arap dünyasıyla anlamlı bir barışın kapısını aralamıştır. Bu gün dünyada sınırları belli olmayan Devletin İsrail olduğunu söyledi. Kanat, ‘’Yasak bombalar (misket bombası) bir diğer adıyla bomba içinde bomba, Havadan saçılan bombalar yumruk büyüklüğünde 202 bomba, her bir bombadan 2000 şarapnel fırlıyor, patlamayan bombalar mayın gibi yıllarca sağlam kalıyor, bu yüzden çocuk öldüren bomba diye anılıyor. Tüm dünyada kullanılması yasak olan bu bomba için B.M.’nin yasak kararı var, buna rağmen Irak’ta, geçen yıl Ürdün’de şimdi ise Gazze’de daha sonra kim bilir belki Türkiye’de kullanılması mümkün. Günlerdir bütün dünyanın gözleri önünde, Müslüman Filistin halkı yaşlı kadın, çocuk denilmeden vahşice katledilmekte. Gazze şeridi havadan, karadan ve denizden olmak üzere etnik temizleme harekatı ile Siyonist İsrail tanklarının paletleri altında ezilmektedir. Dünyada kendini insan hakları ve demokrasi-barış kılıcı zanneden ABD ve AB devletleri bu katliam karsısında seyirci kalmışlar. Müslüman Filistin Halkını açlık ve sefalet içerisinde yaşam mücadelesi vermeye zorlamıştır. Gazze’de yaşanan bu drama bütün dünya seyirci kalmaktadır. Bu tavırları ile işlenmekte olan insanlık suçuna ABD ve AB devletleri de ortak olmaktadırlar. israille yürütülen bütün ilişkiler gözden geçirilmelidir. Türkiye İsrail ve ABD’nin katıldığı; Doğu Akdeniz de düzenlenen ortak askeri manevralara katılmamalıdır. İsrail’le askeri pilotların Türkiye hava sahasında eğitim uçuşları yapmalarına bundan böyle izin verilmemelidir. Türk Milleti olarak bizlerde İsraili ve onun tüm mallarını protesto edip, Filistinli kardeşlerimize kurşun olarak dönen bu malları almamalıyız. Sizlerleyiz Ey şahadet Şerbetini İçmiş kutsal topraklarla müjdelenmiş halk, Sizlerleyiz Ey Filistin, Sizlerleyiz Ey Gazze ”diyerek konuşmasını bitirdi.

, "Filistin İsrail’e Mezar Olacak, Filistin`e Selam Direnişe Devam, İşbirlikçi ABD, Katil İsrail, Dişe diş kana kan intikam, Erdoğan Filistin e sahip çık, Hamas Hizbullah Omuz omuza sloganları atıldı. İsrail ve Amerikan bayraklarının yakıldığı eylemde, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Canlı telefon bağlantısıyla mitinge katılanlara seslendi. İmam Mehmet Ay Mardin Halkı ile birlikte Gazze’de yaşamını yitirenler için Filistin’e dua edildi.

Gıyabi cenaze namazı kılınmasının ardından miting olaysız olarak sona erdi.

Habermardin.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com