21 Şubat 2009

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Sürgücü Belediye Başkan Adayı Sayın Fikri ÖKMEN İle Yaptığımız Ropörtaj

İstanbulda ikamet ettiğimden dolayı Sürgücü Belediye Başkan Adayları ile birebir ropörtaj yapma imkanımız yoktu. Bu nedenle önceden hazırladığım 12 Maddelik Ropörtaj Sorularını e-mail ile kendilerine gönderip, cevapladıktan sonra bize göndermelerini rica ettim. Her iki adayımızdan Sayın Fikri ÖKMEN'in bugün itibariyle bize gönderdiği cevapları aşağıda yayınlıyoruz. Yoğun seçim maratonuna rağmen bize zaman ayırıp, sorularımıza cevap verme nezaketinde bulundukları için Sayın Fikri ÖKMEN' teşekkür ediyorum. Dileğimiz diğer Başkan adayımız Sayın Şehmus SÜRER de içinde bulunduğu yoğunluktan zaman bulup cevaplarını bize ulaştıracaktır. Sürgücü de gerçekleşecek 29 Mart yerel seçimlerinin barış ve huzur içerisinde geçmesi dileğiyle her iki adaya da başarılar diliyorum. Mehmet AYAZ
Sevgili Mehmet AYAZ,

Sürgücü Beldemize sunduğunuz katkılardan dolayı size teşekkür etmek istiyorum.
Malumunuz; temel amacımız, yoksulluk ve çaresizlik içerisinde olan Belde halkımıza Belediye Başkan adayı olarak projelerimizle, imkânlarımız ölçüsünde hizmet edebilmek ve Beldemizi başta tüm Türkiye’ye bilahare, dış ülkelere tanıtabilmektir.
Kısıtlı imkânlarla neler yapabileceği hususu elbette ki, bizleri ve halkımızı düşündürmektedir. Bu açıdan bizle

ri www.surgucum.com aracılığıyla internet üzerinden takip edebilecek hemşerilerimize az da olsa katkı sağlayabileceğinizi umuyorum.
Sizlerin Beldemizin tanıtımı için sarf ettiğiniz çaba ve emek takdire şayandır. Bunun bilinciyle sizden rica niteliğinde; Beldemize katkı sağlamak maksadı güden aşağıda sıraladığım fikir ve projelerimi yayımlamanızı bekliyorum.
Sizlere çalışma hayatınızda başarılar diliyorum.
http://surgucum.googlepages.com/FikriKMEN.jpg
Fikri ÖKMEN
Demokratik Toplum Partisi
Sürgücü Beldesi Belediye Başkan Adayı
http://2.bp.blogspot.com/_Hjkac1ftqjA/R1MbvbDv1-I/AAAAAAAAQIY/_Q9J9200PVQ/s1600-R/Surgucu%2BBeldesi%2BGenel.jpg

Mehmet AYAZ: Sayın Fikri ÖKMEN, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Sürgücü Belediye Başkan Adayı olarak kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Fikri ÖKMEN: 1968 Sürgücü doğumluyum. Ortaöğretim mezunuyum. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Ticaret ile uğraşıyorum.

Mehmet AYAZ: Sizce Sürgücü Beldesi’nin çözülmesi gereken en acil sorunu nedir?
Fikri ÖKMEN: Beldemize, Devlet desteği ile tam teşekküllü bir hastanenin yapılması.
Belediyemize 24 saat esasına göre çalışan bir itfaiye teşkilatının kurulması.
Belediyemizin kendine ait bir iş makinesine ve kırıcıya sahip olmasının sağlanmasıdır.

Mehmet AYAZ: Belediye Başkan Adayı Olarak, Sürgücü Beldesi İçin Projeleriniz Nelerdir?
Fikri ÖKMEN: Beldemizin kırsal alanda oluşuyla işsizlik had safhada beldemizin geçim kaynağının % 70’i metropollerden sağlanıyor. Bu açıdan öncelikle insanlara iş imkânları sağlayarak Beldemizin tarihi bir yapıya sahip olmasından yararlanıp taş ocaklarının kurulması ve üreteceğimiz taşlardan beldemizin ihtiyacından fazlasını halka, bölgeye ve bölge belediyelerimizin satışına ve beğenisine sunacağız. Aynı zamanda, kilit parke taşı atölyelerini kurup yine Belde ihtiyaçlarının dışında satışa sunup kaynak yaratacağız. İşsiz insanlarımıza iş imkânları sağlayacağız. Bunun yanında Beldemizin ilçe statüsünü alabilmesi için öncelikli projelerimden biri Belde imar planının içerisinde bir duble yolun açılması ve Beldemize 2 Km. mesafede olan komşu köyleri Bağyaka ve Çınarönü köyleri olmak üzere bunlarla irtibata geçip Beldemizin birer mahallesini yapıp Beldemizi ilçe statüsüne kavuşturmak için çalışmalarımız olacak.

Mehmet AYAZ: Nasıl bir yönetim anlayışınız olacak, katılımcı bir yönetim anlayışından yana mısınız? Örneğin; Sürgücü ile ilgili önemli bir karar alırken halka danışma ihtiyacı duyacak mısınız?
Fikri ÖKMEN:Yönetim anlayışımız başta kurum ve çalışanlarımız üzerinden disiplinli olacak. Halk adamı olmak çok önemli bir görevdir. Bu anlamda; her adımın, her konuşmamın beni bu mevkiye getirecek halka hizmet etmelidir. Eski kırgınlıkları ve kızgınlıklarını, sorunlarını bir kenara bırakıp, herkesi kucaklamaya halkın hizmetçisi olmak küçüklük değildir. Tam tersine büyüklüktür. Biz öncelikle belediyeyi yönetirken alacağımız her kararı halka danışarak almaya amaçlıyoruz. Demokratik Toplum Partisi sizinde bildiğiniz gibi demokratik özerklik anlayışını ve sistemini benimsiyor. Bu sistemde kararlar tavandan tabana değil, tabandan tavana doğru alınır. Partimizin savunduğu demokratik özerklik sistemini hayata geçirmek ise bölgede var olan belediyelerimiz olarak belediyelerimiz direk halkımızla yönetmektir. Bununla şunu kastetmek istiyoruz: Halkımız 5 yılda bir oy kullanarak belediye başkanı seçtikten sonra alacağımız hiçbir karara karışma hakkı yoktur demiyoruz. Tam aksine beldemiz üzerinde alacağımız kararlar için belediye başkanlığımız ve belediye meclisimiz halkımızla düzenleyecek halk toplantıları ile kararlar alacaktır. Yani, yönetim anlayışımız çok katılımlı anlayış olacaktır.

Mehmet AYAZ: Beldemizin tarihi ve doğal güzelliklerinin turizme açılması konusunda ne düşünüyorsunuz?
Fikri ÖKMEN: Beldemizi tanıtmak için Turizm Bakanlığı’na başvurumuz olacak. Bu başvurularda temel amacımız beldemiz de var olan tarihi dokusuna kavuşturmak olacaktır. Bu çabalarımız ve başvurularımız sonucunda, Turizm Bakanlığı’ndan herhangi bir destek ve cevap görmediğimiz taktirde biz de kendi imkanlarımızı kullanma yoluna koyulacağız. Öncelikle beldemizin tarihi yapısını ve kültürel dokusunu tanıtacak ve kurumsallaştıracak bir kültür merkezi açıp, bu merkezimizde kültürümüzü yaşatmaya çalışacağız. Gençlerimize kültürlerini ve beldemizin tarihi ve doğal yapısını yaşatma gayreti içerisinde olacağız.

Mehmet AYAZ: Sürgücü'deki ulaşım sorununu nasıl çözeceksiniz? Köy Minibüsleri yerine yarım otobüslerin trafiğe çıkmasını sağlamayı düşünüyorsunuz?
Fikri ÖKMEN: Beldemizin ulaşım sorunu başlı başına sorundur. Şu anda beldemizde 13 adet köy minibüsü mevcuttur. Halkımızın bu araçlarla geçim kaynağı sağlandığının farkındayız. Bunlarla ilgili projelerimiz vardır. Birincisi taşımacılık kooperatifi kurulmasında halka öneri ve çalışmalarımız olacaktır. Yarım otobüslerin alınması da ikinci ve üçüncü planlarımızdır. Kooperatifin kurulmasıyla taşımacılıkta ücret indirimine gidilecektir. Olmadığı taktirde 3 adet yarım otobüsün alınacağı, oda olmazsa köy minibüsçüleri ile irtibata geçilip yarım otobüslerin alınması önerisinde bulunacağız.

Sürgücü Beldemizdeki yoğun seçim maratonuna rağmen bize zaman ayırıp, sorularımıza cevap verme nezaketinde bulundukları için Sayın Fikri ÖKMEN'e teşekkür ediyoruz. www.surgucum.com
.
.

5 yorum:

 1. sürügücü önemli biryer iyi bişey yapacağınızı beklemiyorum çönkü kendi bşına bişeyler yapama bi iş tecrubenız yok istedığınız ve lazım olan kapiyi çalma tecruben yok beşsene daha boş işi gine hayılısı olsuna bırakalım her iki aday aynı bir bir birinden beter birinin geçmişini gürduk ikincisi yapamaz o yüreyi iyi bildiğim için halka allah sabır versın bidahaki seçime bakacaz

  YanıtlaSil
 2. öncelikle başkanı tebrik ediyorum önce tabanın kıymetini bileceksin onları sevceksin ve kendini sevdireceksin çünkü sürgücü halkının diğer dönemde sürgücülülerin yaptığı fedakarlığa karşılık başkan adayı olarak parti tarafından aday olarak tercih edilen ve sürgücülülerin fedekarlığıyla başkan secilen bayan zeyniye sürgücülüler için büyük bir talihsizlikti yani 5 yıllık bir süre içinde sadece holdinklerin sekreterleri gibi çift ceb telefonu yarı istanbul şivesi bir türkçe ile saatlerce sürgücüye hiç faydası olmayan ve sürgücüye hiç uğramayan insanlarla kafa kol ilişkilerinde bulundu ,gah ankarada gah diyarbakırda, neyse ona sadece şunu söyleyeceğim seni secen başkan yapan fedekar sürgücü halkından özür dile biraz onurun varsa ama dilemeyeceksin o şey sende yok fikri başkan tekrar seni tebrik ederek yukarıdaki ropörtaj ile ilgili biraz yorum yapmak istiyorum senin devrimci bir kişiliğin olduğun söyleniyor o zaman bunun hakkını ver devrimciler için makamlar araçtır amaç değildir,bu mantıkla gidersen devrimci ve demokrat sürgücü gencliği seni her anlamda her projende destekleyecektir,buna eminim her iki secimdede sürgücü halkı özellikle gençlik kesimi büyük fedekarlıklar yapmıştır.bunu kimse inkar edemez ve görmezlikten gelemez bu yüzden diyarbakırda yaşayan bir sürgücülü olarak bütün sürgücülü hemşerilerime saygılarımı sunuyorum kimsenin onların emeklerini sömürmeye hakları yoktur.senin yapacağın ilk iş ve projen eğitime yönelik olmalıdır,(bilinçli tarım, hayvancılık,sanatsal el becerilerine yönelik atölyeler vs,)sürgücünün en büyük sorunu kahve kültürüdür piknik amaclı bazen sürgücüne geliyorum çok dikkatimi çekmiştir bayanlar çalışıyor erkekler ise kahve köşeleride tembel tembel oturuyorlar.bence yoksulluğun diğir bir nedenide tembelliktir,herkese kitap okuma alaşkanlğı kazandır, okuma yazma yani tahsil düzeylerini yükseltmeye yönelik çalışmalara önem ver eğer yukarıdaki projelerinin başarılı olmasını isti yorsan önce biraz eğitime yönelik çalışmalara önem ver hayata gecirmek isdediğim projelerini daha kolay gercekleştirebilirsin tekrar selam ve saygılarımı sunar başarılar dilerim

  YanıtlaSil
 3. üncelikle beledye başkanı fikri ökmen e başarılar diliyorum ben bir awina lı olarak başkandan şu çalışmaları belkiyorum her ne kadar projeleriniz varsada bunların amacına ulaşması zordur hepimiz biliyoruzki awina ya aktarılan kaynak bu projeleri hayata geçirmeye yetmez ama bunları awina halkıyla paylaşmanı istiyorum ne yapmak istersen önce halk la danış daha sonra karar ver ve kesinlikle koltuk sevdası olmayın unutmalımki o koltuk hiç kimseye kalmaz ama eger sen awin a halkıyla iç içe olursan elinde geldiği kadar yardımcı olabilirsen kazanan sen olursun sana oy vermeyen biri bile işi çiksa haletmeye çalış bu bizden bu bizden degil matığıyla hareket etme ve onu kazanmaya çalış sen de biliyorsunki devrimcilrin gürevi insanları kazanmaktır ve daha ünce nasılsan yinede üyle olmaya çalış çalışki daha sonra insanlar arkanda konuşmasın çünkü küyde herkes birbirini tanıyor biliyorsun senden ünceki başkan kendini sanki bir paşa hanımı gibi davranıyordu ama halk bazında kaybetti emin olki hizmet kürt halkı için ikinci plandadır ünemli olan insanların dürüstlüğüdür ve her zaman halkınla beraber ol çünkü bu günün yarını da var insan dürüst onurlu bir şekilde çalıştığı zaman hiç kimse onu karalayamaz ve şunuda unutmaylım sen bir dtp lisin eger eger dürüst bir şekilde çalışırsan senle beraber partide kazanır ama eger yanlış bir bir şekilde çalışırsan senle beraber parti de yara alır üzelikle beledyede senle beraber gürev alan arkadaşlara çok ünem ver bir çatlaklık olmasın kararlarınız bir olmalı sen bir şey yapmak istersin diğeri karşı çıkar bu sizin sonunuzu hazırlar onun için birliğe önem verin çünkü bundan ünce bunlar mevcuttu ve diger bir ünerim durumu kütü olan insanlara yardımcı olun ve mutlaka deger aile leriyle ilgilenin aksi taktirde yürtseverliğiniz tartışılır onları yanlız bırakmayın sekeftin jı were

  YanıtlaSil
 4. SAYIN fikri ökmen herşeyden önce sizin başkan olmanız hernekadar içime sinmiyorsa bile sonuç olarak demokratik toplum partisin nin kazanmış oldugu bu emekçi halkın göstermiş oldugu iradeden dolayı sizi kutlamayı bir görev biliyorum.
  başkanlıgınız hayırlı ugurlu olsun.
  umarım sizin hakkınızdaki olumsuz düşüncelerimi göstereceginiz yüksek gayretle ve bu fedakar halkın şahısları degil sadece ve sadece DTP nin gösterdigi cizgide sizinde aynı şekilde hiç yılmadan durmadan daima halkı için insanı için hümanist bir yaklaşımla adaletli birşekilde elinizden geldigi kadar dürüst ve şeffaf birşekilde bütün zorluklara gögüs gererek ve bu yüce halkın birgün sandıkta sizden yapacagınız hizmetlerin hesabını soracagını birgün bile aklınızdan cıkarmadan ilkeli birşekilde çalışarak sizin hakkınızdaki düşüncelerimi olumlu ya çevirmenizi diliyorum.
  Bu düşüncelerimden dolayı beni yanlış anlamamanızı istirham ediyorum çünkü sizin hakkınızdaki kuşkularım sizin kişiliginizden ve karakterinizden dolayı degildir.
  ticaretle ugraştıgınızı söylemişsiniz ve orta okul mezunu oldugunuzu yazmışşınız.
  keşke belediyeden belediyecilikten anlayan egitim düzeyi daha yüksek köyün eksikliklerini daha iyi idrak edebilen daha çagdaş elinde daha somut projeler olan bir kişinin olmasını temenni ederdim.
  Umarım altına girdiginiz bu agır yükün altında kalmazsınız gerçektende işiniz cok zor kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 5. ilk önçe hastane olması lazım çünkü köyümüzde nüfüsu cok büyük vehastane geç ulşan hastalarımızı kaybetdik. daha sanra köyün ağaçlARININ DİKİLMESİ VE BELEDİYE İÇin BÜYÜK BİR MARKET FİYATLARI UYGUN OLSUN . İsanlarımız için iş imkanı yaşasın özğürlük SERKEF JI BU GELE AWİNA DTP KANIMIZ CANIMIZ

  YanıtlaSil

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com