25 Mart 2009

Güneydoğu`da DTP-AKP Yarışı: Nusaybin-Kızıltepe-Mardin

Cizre`den yola çıkıp sabah güneşinin ilk ışıklarını arkamızda bırakırken tarihi İpek yolundan Batı`ya doğru ilerliyoruz. Türkiye`yi Ortadoğu`ya bağlayan önemli güzergâhlardan biri olan yol yer-yer kamyonlar tarafından o kadar bozulmuş ki araçlar sanki durarak ilerliyor.
http://fotogaleri.haber7.com/cat/856020080723081159336.jpg
Yol boyunca duble yol çalışmalarının devam ediyor. Güzergah şantiye görüntüsünde. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre kısa süre sonra Nusaybin-Silopi arası da bitirilecek ve yol tam olarak trafiğe açılacak.

Cizre’den Nusaybin’e devam ederken yol, sınırın tam paralelinde ilerliyor. Sol tarafımızda Suriye köyleri ve Kamışlı var. Bu yoldan her gittiğimde sınırın ne kadar suni ve gereksiz olduğu duygusuna kapılıyorum. Aynı kültürden gelen ve binlerce yıl aynı, tarihi, aynı coğrafyayı ve aynı kaderi paylaşan halkların neden böyle dikenli tellerle ayrıldığını anlamakta zorlanıyorum.

Mezopotamya’ya Bahar ülkenin Batısından önce gelmiş her taraf yemyeşil ve tepelerdeki karlar hızla eriyor. Bahar’ın gelmesi gibi bölgedeki seçim tansiyonu da düşmüş ve 3 oy öncesine göre daha sakin bir seçim havası var. Partililer daha serinkanlı açıklamalar yapıyorlar ve sorumlu konuşuyorlar.

Telboyunda bir ilçe Nusaybin!
Yolculuk boyunca ilk durağımız Nusaybin oluyor. İşsizliğin kol gezdiği ilçede birçok sorun var. İlçe de tek lise olması sorunların en başında geliyor. Nusaybinliler yeni bir sınır kapısının açılmasını isterken bölgeye daha fazla yatırım yapılmasını ve istihdam alanı oluşturulmasını talep ediyorlar.
DTP iki dönem belediye başkanlığı yapan Dr. Mehmet Tanhan’ı yeniden aday yapmazken Genel merkez atamasıyla Urfa Suruç doğumlu Ayşe Gökkan’ı aday göstermiş. AKP’nin adayı ise Hüsnü Kartal. Aslen Midyat’lı olan Hüsnü Kartal, seçimlere sıkı biçimde hazırlandıklarını dile getirirken tüm siyasetçiler gibi kazanacaklarını öne sürüyor.

Tüm Güneydoğu Anadolu Bölgesinde olduğu gibi Nusaybin’de de seçim DTP ile AK Parti arasında geçiyor. Nusaybin DTP’nin güçlü olduğu yerlerden biri ve burada seçimi kaybetmesi sürpriz olacak. DTP’nin adayını atamayla ilan etmesi ve Ayşe Hanımın buralı olmaması ciddi sorun oluştururken DTP seçmeni adayın şahsından çok kimliğe oy veriyor.

Görüştüğümüz kanaat önderleri DTP’nin ceketini koysa burada seçimi kazanacağını ileri sürerken aslında tercihlerin ne kadar irrasyonel biçimde belirlendiğini belirtiyorlardı.

Kızıltepe’de AK Parti alabilir mi?
Belediye Binasının Balkonundan Nevruz Alanını izledikten sonra şehri turlamaya başlıyoruz. Aziz dostlar Nezir Güneş ve Kadir Üründü rehberliğinde, Hatem Ete ve Mazhar Bağlı Hoca ile şehrin nabzını tutmaya çalışıyoruz. Nevruz Alanının geçmiş yıllara göre daha kalabalık olduğu söylenirken kutlamaların şenlik havasında geçmesi ve herhangi bir hadisenin olmaması olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Kızıltepe’de iki dönem belediye başkanlığı yapan Cihan Sincar’ın yerine Ahmet Türk’ün akrabası Ferhan Türk aday olmuş. DTP 2007 seçimlerinde bölgede düşük oy almasının sebebi olarak gördüğü belediye başkanlarını değiştirmiş ve yerlerini yeni adaylar bulmuş.

DTP bu kararını başkanları rencide etmeden diplomatik bir yolla çözerek iki dönemden fazla belediye başkanlığı yapılamayacağını karara bağlamış.

AK Parti adayı Cemil Aydoğan eski bir HADEP ve DEHAP’lı. Daha önce bu partilerde parti meclisi üyeliği yapan Aydoğan, seçimlere iddialı biçimde hazırlanıyor ve bu defa DTP’yi yeneceklerini öne sürüyor. Eğitimci Aydoğan, insan hakları konusunda önemli çalışmalar yapmış.

Kızıltepe’de ciddi belediyecilik sorunları var ve ovanın sulanması önemli bir mesele olarak öne çıkıyor. DTP’nin kalesi olan ilçede DTP açık ara önde ve AK Parti’nin kazanması 29 Mart’ın en büyük sürprizi olacak.

Mezopotamya’nın parlayan yıldızı Mardin!
Mardin, kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan, dillerin ve dinlerin buluştuğu bir yer. Şehrin ciddi belediyecilik sorunları var. Kanaat önderlerinin ortak kanaati şehrin sahip olduğu kültürel ve tarihsel miras karşısında hak ettiği yerde olmadığı yönünde. Şehir yıllardır ihmal edilmiş ve bugün yapısal sorunlarla karşı karşıya.
Postanenin karşısındaki Atila Çay Bahçesinde görüştüğümüz AK Parti adayı Avukat Beşir Ayanoğlu bize uzun uzun projelerini anlattı ve Tayip Erdoğan’dan aldıkları güçle şehir tarihinde yeni bir sayfa açacaklarını belirtti. Beşir Bey genç, dinamik ve heyecanlı biri, gözlerini kısarak Mardin’le ilgili hayallerinden bahsediyor ve seçimi kazanacaklarını dile getiriyor.

Sıra dışı bir DTP’li Envet Ete!
Güneydoğu gezisi boyunca birçok AKP’li ve DTP’li siyasetçiyle tanışıp projelerini dinleyip demli çaylar eşliğinde güzel sohbetler yaptık. Bunlar içinde Enver Ete’yi farklı bir yere koymamız gerekiyor. Enver Bey Büyükşehirlerde görmediğimiz bir seçim beyannamesi ve bildirge hazırlamış. Enver Bey, DTP’nin ideolojik duruşu yerine Mardin’in yerel duyarlılıklarını dikkate alan başarılı bir kampanya yürütüyor. Enver Bey kimlik vurgusundan daha çok projeler ve Mardin markası üzerinde duruyor.

Enver Bey sıra dışı kişiliğiyle başarılı bir kampanya yürütürken Mardin’in geleneksel tercihleri dikkate alındığında işinin hayli zor olduğu görülüyor. AK Parti Mardin’de ilk defa zorlanıyor. Mezopotamya’nın parlayan yıldızı Mardin’de AK Parti favori, DTP sürpriz peşinde.

Hüseyin Yayman - Haber 7
huseyinyayman@gamil.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com