17 Aralık 2009

Bakan Beşir Atalay "Açılım'da Kararlıyız"

http://www.haberdiyarbakir.com/images/news/20216.jpg
Dün Başbakanlıkta yapılan toplantının ardından bugün kameraların karşısında geçen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'Demokratik Açılım' çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

ANKARA - Başbakanlıkta dün yapılan ve “Demokratik Açılım" çalışmalarının ele alındığı toplantının ardından açıklama İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan geldi. Açılım çalışmalarını devam edeceğini belirten Atalay, Demokratik Açılım'ın ne olduğunu bilmediklerini söyleyen muhalefeti anlamakta güçlük çektiğini söyledi.

Demokratik açılım çalışmalarına kararlılıkla devam edeceklerini bu konudaki çalışmalara hız vereceklerini ifade eden Atalay, dünkü toplantıda kısa ve orta vadedeki çalışmaları ele aldıklarını belirterek, “Bağımsız kolluk kuvveti oluşturmaya yönelik çalışmamızın meclise gönderilmesi konusuna hız vereceğiz. Birçok yasal düzenlemenin başlatılması konusunda çalışmalara hız vereceğiz. Bağımsız insan hakları kurulu ile ilgili çalışma tamamlandı. Ayrımcılık ve İnsan Hakları tasarısı da biraz gecikmeli de olsa Meclis'e önümüzdeki günlerde göndereceğiz. Terörle Mücadele Müsteşarlığı çalışmaları da hızlandı. Orada çok özel bir yapı getiriyoruz ve bu yapıyı bir an önce başlatmak istiyoruz. Dışişleri Bakanlığımızla da çalışmalarımız devam ediyor. Uluslararası boyutları, sınır ötesi boyutları, önümüzdeki günlerde Dışişleri Bakanımız ile yapacağımız toplantıda ele alacağız. Herkes için daha fazla demokrasi herkes için daha fazla özgürlük diyoruz.”dedi.

Son günlerde yaşanan olaylara da değinen Bakan Atalay, 20 Kasım'dan bugüne kadar1562 kişinin gözaltına alındığını bunlardan 363'ünün tutuklandığını dile getirerek, bazı olayların gereğinden fazla abartıldığını söyledi.

Her şeyin kontrol olduğunu ve endişeye gerek olmadığını ifade eden Atalay, muhalefetin ayrıştırıcı bir politika izlediğini belirtti. Meydanında hassas olmasını isteyen Atalay, “Bu bize vatandaşımız tarafından da ulaştırıldı. Burada küçücük bir olay oldu ama medya bu olayı o kadar abartarak verdi ki biz bile şaşırdık kaldık, diyorlar. Bu süreçte sizden ricam bu sürece katkı sunmanız. İstanbul'un küçük bir yerindeki üzücü olayı sanki İstanbul'un her tarafında yaşanıyormuş gibi vermenin de bir anlamı yok. Evet son derece üzücü bir olay ama bununla ilgili olarak güvenlik güçlerimiz zaten gerekeni yapıyor."şeklinde konuştu.

Parti olarak siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılmasını istediklerini belirten Atalay, bu konudaki değişiklik için meclisteki diğer partilerin de destek vermesi gerektiğini söyledi.

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Atalay, Muş Bulanık'taki olayı yapanın gönüllü köy korucusu olduğunu belirterek, koruculuk sisteminin terörün sonucu olduğunu savundu. Atalay bu konudaki sözlerini şöyle sürdürdü: “Koruculuk terör olayının sonucu gelişmiş bir yapıdır. Terör tasfiye edildiğinde koruculukla ilgili çalışmalar yapılır. Bu konuda da araştırmalarımız, çalışmalarımız var. Daha köklü çözüm terörün bitmesidir, bizim amacımız da odur."

DTP'nin kapatılmasının ardından Ahmet Türk'le görüştüğünü söyleyen Atalay, “Partinin kapatılmasından iki gün sonra. Kendisini telefonla aradım, davet ettim. 'Geçmiş olsun' dileklerimi ilettim, kendisiyle çay içtik. Bazı arkadaşlarımız da vardı. Basına yansıdığı şekilde 'şu şartlar koşuldu, şunlar konuşuldu' şeklinde bir şey olmadı" dedi. (İLKHA)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com