30 Eylül 2007

SÜRGÜCÜ TARİHÇE SORUNU

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
SÜRGÜCÜ’NÜN TARİHÇESİ

Sürgücünün Tarihi çok eskilere dayanıyor. Osmanlı İmparatorluğunun öncesinde ve sonrasında da bölgede büyük rol oynamış olan Sürgücü, Mardin bölgesinin en sözü geçen Kazası idi. Öğle ki Sürgücü Kazası yönetimi ve Sürgücülüler sahip oldukları o büyük siyasi güçle Osmanlının Eyalet paşası tarafından Mardin Sancağına atanan Valiyi bile seçmede söz sahibiydi. (Belge olarak Mardin Valiliğinin Osmanlıdan Türkçeye çevirdiği Arşiv belgelerine bakın...) İstanbul Haydarpaşa dan kalkıp, Anadolu üzeri Ceylanpınar, Kızıltepe Şenyurt ve Nusaybinden geçen demiryolu hattı bile Sürgücülülerin çabalarıyla inşa edilmiş. Sürgücülülerin alın teriyle elde edilen buğday, Sürgücü aşiret lideri Ahmet Ağa'nın Almanlara satıp, karşılığında Mardin demiryoluna (Şömendifer) ortak olmasını sağlıyordu. (Kaynak: Belgeleriyle Ramazan ERGİN'in kitabı) Tabi günümüzde kulaktan dolma bilgilerle bunu öğrenenler, Sürgücülüler ile alay etme aracı olarak kullanarak “Sürgücü Treni” diye uyduruk bir fıkraya dönüştürüyorlardı. Ancak bunu doğru biçimde yansıtan ne tarihi bir belge nede nede yazılı ve sözlü bir kaynak mevcut değildi. Bu da Tarihini ve geçmişini bilmeyen hedefi olmayan ve kendini başkaları karşısında ezik hisseden başarısız genç nesillerin yetişmesine sebep oluyordu.

İşte bu konuda ciddi anlamda Sürgücü tarihini araştıracak insanlara ihtiyaç vardı. Bu nedenle ne olursa olsun Hacı Arif AYAĞ’ın Sürgücü Tarihini kısaca özetleyen yazısını yayınladık. Doğru yada yanlış bu hiç olmamasından iyiydi. Belki bu yazı gerçek araştırmacıları tahrik edip, ciddi anlamda araştırma yapmalarını sağlayabilirdi. Sayın Ramazan ERGİN’in kitabı bizim için bir başlangıç oldu. Çünkü Sürgücü tarihini anlatan ilk kitap. Eminim bunun devamı da gelecek. Şimdi soruyorum şimdiye kadar Ramazan ERGİN’in kitabını kaç Sürgücülü okudu? Hiç merak edilmezmi? Yazılanlar doğrumu yanlışmı? Öğrenmek için okumak gerekmiyormu? Ben şahsen kitabı 2 defa okudum.
Beyinimizin ve ruhumuzun istesek de istemesekte medya bombardımanı altında tutulduğu bir zamanda, Tarihimizi bilmezsek ne kendimize nede toplumamumuza bir faydamız olabilirmi?

Mehmet AYAZ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com