31 Mayıs 2008

Su İle Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunmalı


Yazın gelmesiyle birlikte su kaynaklarının azalması ve su sıkıntısının getirmiş olduğu hastalıklar hakkında Mardin Sağlık Müdürlüğü Basın Açıklaması yayımladı. Sağlık Müdürü M.Sait Avar yaptığı Basın Açıklamasında su ile bulaşan hastalıklardan korunmak ve gereken tedbirlerin alınması için vatandaşları uyardı. Avar açıklamasında şu sözlere yer verdi.

Günümüzde dünya üzerindeki su kaynaklarının hissedilir derecede azalması ve küresel ısınmadan kaynaklanan kuraklığın getirdiği su sıkıntısı, kişisel ve çevresel temizliğin sürdürülmesini güçleştirmekte, bazı enfeksiyon hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Su kesintileri nedeniyle yeterli su sağlanamaması ve hava sıcaklıklarının artmasıyla, çeşitli mikroorganizmaların üremelerinin hızlanması ve hijyen kurallarına uyulmaması ile başta enfeksiyöz ishaller, dizanteri, tifo, para tifo, bağırsak parazitleri gibi su ile bulaşan pek çok hastalık görülme sıklığında artış olabilir. Su sıkıntısı nedeniyle vücudun, yiyecek maddelerinin ve giysilerin yeterince temizlenememesi de hastalıkların yayılma ihtimalini arttırabilmektedir. Özellikle yaz mevsiminde sıklığı artan ishaller, suyun hijyenik olmayan kaynaklardan temin edilmesi sonucu ortaya çıkan önemli bir halk sağlığı sorunudur.
Son dönemde ülkemizin değişik il ve ilçelerinde meydana gelen barsak enfeksiyonları, halkımıza bazı konuları tekrar hatırlatma ihtiyacı doğurmuştur. Su ve besinlerle oluşan bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek, salgın oluşumunu engellemek için halkımızın aşağıda belirtilen hususlara azami seviyede dikkat etmesi gerekmektedir.
• Sebze ve meyve gibi çiğ tüketilen gıdaların çok iyi temizlendikten sonra tüketilmesi,
• Tuvalet temizliğine önem verilmesi, tuvalet sonrası el temizliğinin su ve sabunla çok iyi yapılması, ellerin sık sık yıkanması, kolonya gibi alkol bazlı temizleyicilerin kullanılması,
• Bebek ve çocuk bakımı yapanların el temizliğine özellikle dikkat etmesi, yemeklerden önce ve sonra ellerin iyi yıkanması,
• Kapı kolları, masa, sandalye gibi eşyaların çamaşır suyu ve deterjanla sık sık temizlenmesi,
• Bağırsak enfeksiyonu geçiren hastaların dışkı artıklarının ve kusmuklarının bulaştığı yüzeylerin çamaşır suyu ile temizlenmesinin sağlanması,
• Şebeke dışında güvenli olmayan bir kaynaktan temin edilip, içmek veya yemek yapmak amacıyla depolanacak sular mutlaka 10 dakika kaynatıldıktan sonra üzeri kapalı bir şekilde saklanmalıdır.
• Suyun saklandığı kaplar temiz olmalı, su dolu plastik kaplar güneşte bekletilmemelidir.
• Okul ve işyeri gibi büyük yerlerdeki su depoları belirli aralıklarla mutlaka dezenfekte edilmelidir.
• Depo suları, sadece su kesintisi olduğunda değil; bir devir daim sistemi vasıtasıyla sürekli kullanılmalı ve bu sayede depodaki suyun tazelenmesi sağlanmalıdır.
• Şebeke suyunun kullanılamadığı durumlarda içme suyu olarak Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış ambalajlı sular kullanılmalıdır.
• Bina ve konutlarda kullanılan su depolarından temizliği yapılmamış olanlar hemen, daha sonra da belirli periyotlarla (kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir) temizlenmeli ve bakımları yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.
• Mahalle aralarında kuyu, tanker, bidon v.b. kaynaklardan içme suyu temin edilmemelidir.
• Sular kesildiğinde muslukların kapalı olmasına dikkat edilmeli, tercihen su vanaları kapalı tutulmalıdır.
• Kesinti, arıza, açıkta su satılması, su depoları ve diğer hususlar ise belediyelerin ilgili birimlerine iletilmelidir.
• Görülebilecek ishal vakalarında mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
• Kaynağı bilinmeyen buzların kullanılmasından ve tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com