24 Haziran 2008

Doktor mağdurları internette buluştu

Kol ağrısı nedeniyle başvurduğu doktorun boyun fıtığı ameliyatı yapması hastaya bu siteyi açtırdı..

Sağlıklarına kavuşacakları umuduyla çoğunluğu cerrahi operasyon geçiren ve bu yolda önemli miktarlarda harcama yapan mağdurlar, doktorlarla ilgili yaşadıkları sorunları aktarmak ve dayanışma sağlayarak başkalarının da kendileri gibi sıkıntı yaşamasını önlemek amacıyla www.doktormagdurlari.com adlı internet sitesi kurdular.
Sitede, sorunlarını paylaşan mağdurlar durumlarını anlatırken, doktorlar da yorumlarda bulunuyorlar.
Sitenin kurucusu Cem Polatoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda Türkiye'deki özel sağlık kuruluşlarının sayısının hızla arttığını, bazılarının ''ortaya çıkan sonuçlarla adeta sektörün gelişimine sekte vurduklarını'' söyledi.
Bu sağlık kuruluşlarının, gereksiz tetkik isteyip ameliyat yapmaları sonucu mağduriyete yönelik şikayetlerinin her geçen gün arttığını belirten Polatoğlu, ''prim sistemine göre, yani yapılan iş başına ücret alma'' uygulamasının bunda en büyük etken olduğunu savundu.

SİTENİN İLKESİ

''Hastayı ticari meta olarak gören zihniyetin mağdurları bizler, bir çatı altında birleşmeye, mağduriyetlerimize çare aramaya kararlıyız'' diyen Polatoğlu, şunları kaydetti:
''Amacımız, başka testilerin kırılmasına bir nebze olsun mani olabilmektir. Sitemizin ilkesi, asla sağlık sektörünü kötülemek değildir. Her meslekte olduğu gibi doktorluk mesleğinde de çürük yumurtalar vardır, olacaktır da. Ancak hipokrat yeminli doktorların, iç disiplin mekanizmasını daha çok çalıştırmaları, münferit olayları da halı altına süpürmemeleri gerekmektedir.
Özel sağlık sektörü gelişirken, basamakları biz mağdurlar olmamalıyız. Amacımız, kontrolsüz sigorta sistemi yerine ilim, yetenek ve teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmaktır.''

Cem Polatoğlu, kol ağrısı nedeniyle gittiği doktorun yanlış teşhisi sonunda boyun fıtığı ameliyatı olduğunu belirterek, ''Ameliyat sonrası sağ kolum felç kaldı. Bunun düzeltilmesi için 2 ameliyat daha geçirdim ve mağdur oldum. Yaşadığım mağduriyeti herkesle paylaşmak için site kurmaya karar verdim'' dedi.

İnternet sitesini yaklaşık 10 gün önce kurduğunu ve büyük ilgiyle karşılandığını anlatan Polatoğlu, ''Bugüne kadar doktor mağduru olduğunu söyleyen 500 kişiden mail aldım. Bunları doktor arkadaşıma da gösteriyorum. Hangisini siteye koyup koymayacağımıza birlikte karar veriyoruz. Küfürlü ve gerçek dışı olduğuna inandıklarımızı eliyoruz. Bu kısa sürede gelen 500 mailden dikkate altığımız 100'ünü siteye koyduk'' diye konuştu.

Sitede kendilerini destekleyen çok sayıda doktorun da görüş bildirdiğini ve yorumda bulunduğunu ifade eden Polatoğlu, mağdurlardan yaşadıkları olayları, adlarını yazarak kendilerine bildirmelerini ve mümkün oldukça bilinçli yaklaşımlarda bulunmalarını beklediklerini bildirdi.
AA
http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=385134

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com