20 Mart 2009

DTP Adayı Enver Ete, projelerini tanıttı

DTP Mardin Belediye Başkan Adayı Enver Ete, sivil toplum örgütleri ve basın ile bir araya gelerek kazandığı takdirde hayata geçireceği projelerini açıkladı.
http://www.mardinlife.com/haberler/resimler/mardinlifeeete.jpg
DTP Mardin Belediye Başkan Adayı Enver Ete, sivil toplum örgütleri ve basın mensupları ile Büyük Otel'de bir araya geldi. Toplantıya DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, DTP İl Başkanı Hilmi Öncü, Kızıltepe Belediye Başkanı Cihan Sincar, Yalım Belde Belediye Başkanı Abdülkerim Adam, DTP Derik Belediye Başkan Adayı Çağlar Demirel ve çok sayıda kişi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan DTP İl Başkanı Öncü, DTP olarak belirlemiş oldukları ekibin Mardin'i her zaman ileriye taşıyacağını belirterek, bunun en bariz örneğinin de kendi belediyeleri olduğunu söyledi.

Ete'ye destek vermek üzere toplantıya katılan DTP Milletvekili Tuğluk ise Mardin'in Mezopotamya uygarlığının kalbini ifade ettiğini ifade ederek, gerekli hizmeti görmediğini dile getirdi. Mardin'in aynı zamanda hem tarihi hem de modernliği bir arada götürdüğünü kaydeden Tuğluk, 'Mardin iki durumu bir arada götürebilen bir şehir özelliğini taşımaktadır. Buda çok dilliği ve kültürlülüğünden kaynaklanmaktadır. Yani farklı diller ve kültürler çok olgun bir şekilde bu şehirde yaşayabiliyor. Aslında bizim mücadelesini yürüttüğümüz hayalini kurduğumuz bir toplumsal yapıyı temsil ediyor. Aynı zamanda yerelden evrenselliğe ilkesinin en iyi uygulanabileceği yer Mardin şehridir' dedi.

Tuğluk, Mardin'i böyle değerlendirmelerinin asıl amacının kentin yerel kalmasına bağlı olduğunu söyledi. Mardin'in her zaman yerel kaldığını bir türlü evrenselleşemediğini vurgulayan Tuğluk, Mardin'i yerel olmaktan çıkaracaklarını artık onu evrensel yapacaklarını söyledi. Tuğluk, evrenselliğin bir hayal değil artık Mardin halkı için aynı zamanda heyecan olacağını belirtti.

Aynı zamanda önlerine koymuş oldukları projelerle halklı belediyeciliği gerçekleştireceklerini söyleyen Tuğluk, bir kararın verilmesinde sadece bir mahallenin de yeterli olabileceğini kaydederek, bazı kararların uygulanmasında belediye başkanının sadece rolü olacağını belirtti. Kendilerine verilecek şans ile Mardin halkına her zaman hizmet sözü veren Tuğluk 'Bizim tek amacımız halka hizmet etmek ve Mardin'i gerçekten de evrenselleştirmektir. Mardin için artık 'Sabah mezarlık akşam gerdanlık sözü' değil bizler bu gerdanlığı her zaman ortaya çıkaracağız' diye kaydetti.

Konuşmalardan sonra kürsüye gelen DTP Belediye Başkan Adayı Ete, ''Tarihini ve kültürünü geleceğe miras bırakan bir cömertlikle dünyaya barışın ve aydınlığın modeli olacak bir Mardin için'' hazırladığı projeleri hakkında bilgi verdi. Slayt gösterimi eşliğinde yapmış oldukları projeler hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi veren Ete, projeler konu ve alanında uzman ekipler tarafından hazırlandığını söyledi. Tek amaçlarının gerçekten Mardin'i hak ettiği yere taşımak olduğunu ve artık Mardin'in evrenselleştirilmesi gerektiğini belirten Ete, 'Bizler daha önceki belediyecilik anlayışın da gördük. Ama hiçbir şekilde hizmet yapılmadı. Burası tarihi ve turistik bir yer olmasına rağmen bugün hak ettiği yerde değil. Burası diller ve dinler kenti ama bizler bunu evrenselleştiremiyoruz. Amacımız artık bu ve Mardin halkı ile beraber bunu yapacağız' dedi.
http://www.mardinlife.com/haberler/yazimaraclari/my_documents/my_pictures/334_IMG_0388.JPG
Ete, Mardin Sanayi Sitesi ile ilgili olan projesini aktarırken, yıllardan beri ihmal edilen, sel baskınına maruz kalan ve halen aynı riski taşımaya devam eden kentin KOBİ gücü olan Sanayi Sitesi'ne drenaj kanalı yapacağını söyledi.

Sanayicilerin daha güvenli bir şekilde çalışmalarını sağlamak amacıyla sanayi sitesi yönetimi işe ortaklaşa olarak sitenin giriş ve çıkışlarının güvenlik elemanları ve kamera sistemi ile donatılacağını söyledi.

Yaklaşık iki saat boyunca projelerini anlatan Ete’nin projelerinden bazıları:

Mardin'i dünya turizm kenti yapma kararlılığıyla kentin en önemli sorunlarından olan, şehirlerarası akışı kolaylaştıracak bir önümüzdeki 30 yılın ihtiyacına cevap verecek, modern şehirlerarası otobüs terminali inşa edilecek.
http://www.mardinlife.com/haberler/yazimaraclari/my_documents/my_pictures/B27_aaaa.JPG
Sağlıklı, doğayla barışık temiz ve yeşil bir kent için 13 bin 588 metrekare üzerine kent seyir tepesi başta olmak üzere Ayn-Since Parkı aile çay bahçesi, Ayn-Since Mardin Kültür ve Sanat Galerisi'ni inşa edilecek.

İkiz Kent’in doğusunda yer alan mağaralar restore edilerek, antik dinlenme parkı yapılacak.

Diyarbakır büyük şehir belediyesi işbirliği ile 33 bin 600 metrekare üzerine Zinar Botanik Parkı yapılacak

Kalenin turizme açma çalışmalarının yanında yıkılma tehlikesi geçiren kale eteklerinin sağlamlaştırılmasıyla beraber etüt çalışmaları yapılarak Antik Kafe Teleskoplu Seyir Kulesi, antik tiyatro ve halk müzesi inşa edilecek.

Projeleri arasında, hava radarın bulunduğu yerden mezbahane yerine yapılacak Kültür ve Sanat Merkezi ne zaman tüneli şeklinde tasarlanan yaya geçiti yapılacak

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Ete, sunumundan sonra STK Başkanları ve basın mensupları ile bir süre sohbet ederek görüş ve önerilerini dinledi.
http://www.mardinlife.com/haberler/yazimaraclari/my_documents/my_pictures/76A_IMG_0382.JPG
Nezir Güneş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com