17 Mayıs 2009

Mardinli Genç Yönetmenler ABD Yolcusu

Amerika Birleşik Devletleri State University Of New York Fredonia ve İstanbul'daki Atlantik Film, Mardin'de Daha Önce Hiç Gerçekleştirilmemiş Bir Projeye İmza Attı. Mardin Dahil Olmak Üzere Türkiye'nin 6 Şehrinden Film Yönetmek İsteyen 12'şer Lise ve Üniversite Öğrencisi, Aldıkları Eğitimden Sonra Şimdi Kendi Filmlerini Çekip Kurgu Öğreniyor.
http://www.haberler.com/haber-resimleri/345/mardinli-genc-yonetmenler-abd-yolcusu_o.jpg
Amerika Birleşik Devletleri State University Of New York Fredonia ve İstanbul'daki Atlantik Film, Mardin'de daha önce hiç gerçekleştirilmemiş bir projeye imza attı. Mardin dahil olmak üzere Türkiye'nin 6 şehrinden film yönetmek isteyen 12'şer lise ve üniversite öğrencisi, aldıkları eğitimden sonra şimdi kendi filmlerini çekip kurgu öğreniyor.
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'nın desteğiyle geçtiğimiz yıl Temmuz ayında başlayan projenin tüm hızıyla devam ettiğini belirten proje yöneticisi Nefin Dinç, öğrencilerin artık kamera ve gerekli ekipmanı kullanmayı öğrendiklerini söyledi. Dörder kişilik ekipler halinde hazırlanan kısa metrajlı filmlerin festivalde ABD ve Türkiye'de gösterileceğini ifade eden Dinç, "Grupların konu ve senaryo seçimine karışmadıklarını, gençlerin, demokrasi, insan hakları, kadın hakları ve kültür çeşitliliği çerçevesinde şimdi kendi kısa filmlerini çekiyor. Türkiye'de Mardin, Edirne, Antakya, Sivas, Konya, Artvin illerinin proje kapsamına alındı. Mardin'de 250 dolayında genç müracaat etti, Yaptığımız mülakatlar sonrasında elemelerde başarılı olan 12 genç eğitime tabi tutuldu." dedi

Dinç, ekiplerin genç sinemacıları film montajı konusunda bilgilendirdiğini anlatarak, "Amerika'da başta Newyork olmak üzer üç lokal kentte kısa filmler gösterime girecek. Türkiye'de de İstanbul, Ankara ve Diyarbakır'da düzenlenecek festivallerde gösterilecek. Her gruptan bir öğrencimizi ABD'ye götürerek, oradaki gençlerle çalışma imkanı bulacak." şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com