15 Ocak 2010

Ne demek Mardinizm?

Hakkında---Tarihçe---Coğrafya---Ekonomi---Nüfus---Ulaşım---Turizm---Yemekler---Konaklama
Müzik---Gerekli Bilgi---Telefon Rehberi---Hoşgörülerin Diyarı Mardin---Kâşifini bekleyen şehir
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Ne demek Mardinizm?
http://lh4.ggpht.com/_Hjkac1ftqjA/Ro9Ze8qtTQI/AAAAAAAAE_M/vfCFeZkP5Wk/s640/MARD%C4%B0N%20%285%29.jpg
Mardin halkının (Kürt, Türk, Arap, İrani, Süryani, Ermeni, Asuri, Keldani, Qereçi, Müslüman, Hiristyan, Yahudi, Yezidi) 4 bin yıldan günümüze kadar süregelen ve kendine özgü bir yaşama şekli olan, temel dinamikleri Barış, Kardeşlik, Hoşgörü, İnanç, Sevgi ve Empati olan bir yaşam Felsefesidir Mardinizm.

Mardinizm Felsefesini daha iyi anlamak için size birkaç somut örnek vereyim.

SÜRGÜCÜ DE SÜRYANİ DEMİRCİ FERİD’İN EZAN DUYARLILIĞI
http://lh3.ggpht.com/_Hjkac1ftqjA/RvXxHjOLjkI/AAAAAAAANAM/sWDXdlAqmvM/s640/Savur%20%C4%B0l%C3%A7esi%20www.surgucum.com%20%2824%29.JPG
Rahmetli annem ben çocuk iken defalarca anlatmıştır. En son 1993 te İstanbul’a geldiğinde gene bana anlattmıştı. 1970 li yıllarda şu anda Savur ilçemizde ikamet eden ve baba mesleğini kocamış yaşına rağmen adeta bir delikanlı edasıyla devam ettiren Demir ustası Süryani Ferit, (Feridé Heddad) Sürgücüdeki dükkânında, ısıttığı demiri döverken günün hangi vakti olursa olsun, ezan okunur okunmaz eğer çekici havada ise ezan sesi bitene kadar o çekiç havada kalırmış. Yok eğer çekiç yerde ise gene aynı şekilde ezan bitene kadar o çekiç havaya kalkmazmış. İşte görüldüğü gibi gerçek saygı da hoş görü de bundan ibarettir. İşte Mardinizm Felsefesi budur. Çünkü bu sadece bir düşünce akımı değildir, aynı zamanda bir yaşam biçimidir.

Günümüzün neredeyse herkesin birkaç üniversite okuduğu çağdaş, modern ve bilgili toplumunda böyle bir duyarlılığı görebiliyor muyuz? Bırakın böyle bir duyarlılığı artık kimse ne ezan sesine nede çan sesine tahammül edemiyor maalesef. Biliyorsunuz bir yıl önce güney sahillerimizdeki bir turizm kentinde ev satın alan Avrupai bazı misafirlerimiz ezan sesinden rahatsız olduklarını belirterek turizm bakanına şikâyette bulunmuşlardı. Peki her mahallesinde kilise, cami veya sinagog olan Mardin de binlerce yıldır böyle bir şey yaşanmış mı? Tabiî ki hayır.

SÜRYANİ KADIN'IN EVİNDE NAMAZ KILDIRMASI

http://lh4.ggpht.com/_Hjkac1ftqjA/Rfvm1b5r9nI/AAAAAAAAEU4/0pQJ37KniD4/s720/smardin85.jpg
Rahmetli annem 1993 te İstanbul’a geldiğinde bana anlatmıştı. 1991 yılında annem Sürgücüden Mardin e gider, alışverişini yaptıktan sonra öğlene doğru aldığı eşyaları Meydanda park edilmiş köy minibüsüne koyar. Daha sonra abdest alıp namaz kılmak için bir yer arar. Ancak yaşlı olduğundan ve alışveriş nedeniyle yorulduğundan uzaktan minaresi gözüken camiye gidemez. Mardin de tanıdık bir ev de olmadığından bulunduğu yerdeki evlerden birinde namaz kılmaya karar verir. Kapısını çaldığı ilk evin bajari özentili Müslüman sahibesi kapıyı açar açmaz, daha annem meramını anlatmadan onu dilenci gibi görmüş bir tavırla kapıyı yüzüne kapatır.
[ANNEM+web+küçük.jpg]
Bir baka evin kapısını çaldığında ise evin sahibesi buyurun dedikten sonra annemi dinlemeye başlar.
Annem, “namaz vakti” geldiğini, “eğer müsaade ederseniz evinizde abdest alıp namaz kılmak istiyorum” der. Evin sahibesi anneme, “tabi buyurun teyze” der. Annemi evindeki sedirin üstüne oturduktan sonra. “Teyze yorulmuşsundur biraz dinlenin. Ben Hıristiyan olduğum için bizde seccade yok, gidip Müslüman komşumdan bir seccade getireyim” der.
Seccade getirdikten sonra, anneme abdest alacak yeri gösterir. Annem abdest aldıktan sonra namazını kılar ve tam teşekkür edip, ayrılacağı sırada. Evin Süryani sahibesi, “teyze sen namazı kılana kadar ben yiyecek bir şeyler hazırladım. Öğlen vakti mutlaka acıkmışsındır, kesinlikle sen yemek yemeden bırakmam” der.
Annem orada yemeğini yer, Süryani ev sahibesine de teşekkür ettikten sonra, Meydan da park edilmiş ve kalkmak üzere olan köy minibüsüne doğru gider.

Mehmet AYAZ
www.mardinizm.com
İLGİLİ HABERLER:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com