25 Nisan 2010

'Bıttım sabunu' lüks otellere girdi

Menengiç bitkisinden yapılan bıttım sabunu Mardinli kadınları ihya etti. Bıttım Sabunu Atölyesi'nde üretilen doğal temizlik ürünü, Çırağan, Rixos, Crowne Plaza ve Holiday Inn gibi lüks otellerde müşterilere sunuluyor.
http://medya.zaman.com.tr/2010/03/12/sabun.jpg
Atölyede çalışıp ailelerinin bütçesine katkı sağlayan kadınların hikayeleri ise duygu dolu.

Mardinli kadınlar, sabun sayesinde iş sahibi oldu. Valilik, Çatom ve Diversey işbirliği ile açılan 'Bıttım Sabunu Atölyesi'nde istihdam edilen kadınlar hem para kazanıyor hem de 'bıttım'ı dünyaya tanıtıyor. Daha temiz ve daha sağlıklı bir gelecek misyonu doğrultusunda üretilen sabunlar, 175 ülkede temizlik ve hijyen alanında faaliyet gösteren Diversey tarafından ihraç ediliyor. Sabunlar başta Fransa olmak üzere Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine gönderiliyor.

Bıttım sabunu İngiltere Prensi Charles sayesinde tanındı. 3 yıl önce Mardin'i ziyaret eden Charles'ın bıttım sabunu satın alması bütün dikkatleri bu ürüne çevirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve birçok sanatçının da kullandığı bıttım, şimdi de lüks otellere girdi. Aralarında Çırağan, Rixos, Crowne Plaza ve Holiday Inn gibi uluslararası zincirlerin de bulunduğu pek çok lüks otel, odalarına Mardinli kadınların ürettiği sabunları koymaya başladı.

Bıttım sabunu, menengiç bitkisinden elde ediliyor. Kimyasal madde içermeyen doğal sabun, şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Kepek oluşumunu ve saç dökülmesini önleyen sabun, Mardinli kadınların elinde şekilden şekle giriyor. Geçmişte terör sebebiyle istihdamın neredeyse durma noktasına geldiği kentte sabun üreten kadınlar aile bütçesine katkıda bulunuyor. Oteller için 30 ve 100 gramlık buklet formatında üretim yapılıyor.

Atölyede çalışan kadınların hayat hikâyeleri duygu dolu. Kimi çeyizini hazırlamak, kimi çocuklarını okutmak için sabahtan akşama kadar emek sarf ediyor. 44 yaşındaki Sadiye Sabaş da onlardan biri... Kocası işsiz olan Sabaş, 2007 yılında açılan merkezde çalışmaya başlamış. Kazandığı paralarla hem ailesinin geçimini temin ediyor hem de üç çocuğunu okutuyor. Sadiye Sabaş, "Üç yıl önce açılan bıttım sabunu üretim merkezine çalışmak için başvurdum. Sağ olsunlar beni işe aldılar. Çok şükür şimdi hem çocuklarımı okutuyorum. Hem de aile geçimini sağlıyorum." diyor.

13 nüfuslu Aslan ailesinin 25 yaşındaki ferdi Nurhan, atölyeden kazandığı para ile çeyizini hazırlıyor. Evlilik hayali kuran Nurhan Aslan, aynı zamanda ailesinin geçimine katkıda bulunuyor. Aslan, "Babamın maaşı az olduğu için geçinemiyorduk. Ben de burada çalışmaya başladım. Çok şükür bir yandan 12 kardeşimin okul masraflarını karşılıyorum bir yandan da çeyizimi hazırlıyorum." ifadelerini kullanıyor.

Bıttım Sabunu Mardin Umut Yolu İşletme Kooperatifi sorumlusu Özlem Avuka da, birçok kadına iş imkânı sağlandığını belirtiyor. İşin henüz başında olduklarını anlatan Avuka, hedeflerini şöyle özetliyor: "Bıttım, dünyada aranılan bir ürün haline geldi. Tesisi kurarken işin sosyal boyutuna da büyük önem verdik. Güneydoğu'da terörü önlemenin yolu, istihdama katkıda bulunacak yatırımlardan geçiyor. Biz de bunu sağlamak istedik. Mardinli kadınların ürettiği sabun Türkiye'nin tanıtımına da katkı sağlıyor. Saygın otel ve tatil köylerine geleneksel Türk sabununu vermeye başladık. Atölyede çalışan bayanlarımız kooperatife üye oldu. Ne kadar satış yapılıyorsa o kadar pay alıyorlar. Amacımız, işsiz ve ihtiyaç sahibi kadınlara ulaşmak ve onları istihdam etmek."

Proje dünyaya örnek oldu

'Kadından Kadına Köprü-Bıttım Sabunu Projesi'ne gönül veren Diversey marka yönetmeni Ahu İlhan, bölgede kaybolmaya yüz tutan Anadolu değeri bıttım sabununu kültüre ve Türk turizmine yeniden kazandırmak istediklerini kaydediyor. Mardinli kadınlara emeklerini değerlendirebilecekleri iş sahası oluşturduklarını anlatan İlhan, "Bıttım Sabunu Projesi, Mardin'e yakından bakmamızı sağlıyor. " şeklinde konuşuyor.

1 yorum:

  1. sitemiz otel hizmetleri motel ve hotel buklet hizmetleri sunamktadır otel bukelt ihtiyaçlatınızı sitmizden karşılayınız otel buklet - otel buklet malzemeleri - Motel buklet - Hotel buklet - otel bukletçi - istanbul otel buklet - otel buklet bardaklık - otel buklet ayakabı cillası - otel buklet şampuan - otel buklet sabun - organik sabun - ikram ürünleri, buklet malzemeleri, otel buklet malzemeleri - ,
    Otelbuklet dünyasında 1 numara olan www.9hc.org türkiye aramaları 9hc.org - antalya otel buklet - ankara otel buklet - izmir otel buklet - istanbul otel buklet - bodrum otel buklet - kuşadası otel buklet - milas otel buklet - çeşme otel buklet - kadıköy otel buklet - taksim otel buklet - kartal otel buklet - otel buklet - beşiktaş otel buklet hepsi 9hc.org da otel buklet dünyası.
    web hosting shell akılı web site tasarımları webhosting domain hizmetleri türkiye istanbul kadıköy webhosting - web - shell sitesi tasarımalrıyla wordpress vbulletin kurulumları opencard kurulumları

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com