22 Mart 2008

İSTANBUL İÇİN TOPLU TAŞIMA REFORMU

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
İstanbul, İstanbul olalı ulaşım sorunu yaşamakta ve yoğun göç nedeniyle bu sorun git gide daha da karmaşık ve çözümsüz bir hale gelmekte. Çözüm olarak şimdiye kadar yapılanlar yolların genişletilmesi ve yeni kavşakların hizmete açılması. Ancak her gün trafiğe çıkan araç sayısının artması nedeniyle sorunun çözümünde yetersiz kalınıyor.

Çözüm noktasında şimdiye kadar düşünülenler ya da uygulamaya konulacağı söylenenler boş laftan ibaret. Mesela bu uygulamalardan biriside çift veya tek plaka uygulamasıdır. Bu son derece komik ve temel insan haklarına aykırı uygulamayı demokrasinin yeşermediği dünyanın en geri kalmış bir ülkesinde dahi rastlamak mümkün değildir. Ne demek çift veya tek plaka uygulaması? Anadolu yakasında oturup, Avrupa yakasında iş yeri olan bir vatandaş o gün işine gidemeyecek mi? “Hanım bugün işe gitmeyeceğim benim çift plakama ulaşım yasak var” diyecek öylemi? Peki, biri tek plaka diğeri çift olmak üzere 2 arabası olan şahıs için bu uygulamanın kıymeti var mı?

Büyükşehir Belediyesi toplu taşımayı bir ticari kazanç ve gelir getiren iş olarak görmekte. Yaptığı İstanbul’daki toplu taşıma mekanizmasını pahalı hale getirerek özelleştirmenin önünü açmak. Özelleştirme demek pahalı toplu taşıma demek. Yani paran yoksa otobüse binmeyeceksin. Paran varsa otomobil alıp, yoğun İstanbul trafiğine destek olacaksın. Şimdiye kadar İstanbul trafiğine çözüm olarak düşünülenlerin hiç birisi çözüm noktasında tam veya kısmi bir sonuca ulaşamamıştır. Hatta çözümden ziyade çözümsüzlüğü beraberinde getirmiştir. Çünkü hiç birisi Toplu taşımayı özendirecek bir uygulama olmamış, hiçbir tedbir ve uygulama bireysel otomobil kullanmanın önüne geçememiştir. Tam tersine İstanbul da gerek sosyal açıdan gerekse ekonomik açıdan otomobil sahibi olmak adeta bir zorunluluk haline gelmiştir. Bunun temel nedeni çözüm noktasında yapıcı bir uygulamanın olmamasından kaynaklanmaktadır. İşte bu nedenle İstanbul için bir Toplu Taşıma Reformu şart diyorum. Bu konuda ciddi tedbirler alınmazsa İstanbul da ki trafik gitgide daha da karmaşık hale gelecektir. Belediyenin bilet ücretlerinin daha hızlı ve güvenli toplanması için yaptığı çalışmalar İstanbul’un trafik sorununu çözmez. Sadece Belediyenin gelirlerinin bir havuzda toplanmasından başka bir işe yaramaz. Buda ancak bilet kuyruklarının biraz azalmasını sağlar. Bu nedenle İstanbul’u bu yoğun Trafikten kurtaracak tek çözüm yolu Toplu taşıma reformudur. Toplu taşıma reformu İstanbul da ki mecburi otomobil kullanmayı % 50 oranında azaltacaktır. Otomobil kullanan vatandaşlar sabahları ve akşamları birer saat olmak üzere günde 2 saat trafik işkencesinden kurtaracaktır. Ayrıca günlük yaklaşık 30 YTL olan bir otomobilin yakıt masrafından tasarruf edilecektir. İşte vatandaşı bu konuda ikna etmek için toplu taşıma reformu şart.

KISA VADELİ ÖNERİLER
1-İstanbul da İETT otobüslerine % 30 akaryakıt vergi indirimi yapılması,
2-İETT otobüslerine köprü geçiş ücreti muafiyeti sağlanması,
3-Aktarmalı ulaşım sisteminde ilk binişte bilet ücreti 1.25 YTL, 2. binişte ücretsiz aktarma. 3. ve sonraki bütün aktarmalarda 0.62 YTL biniş ücreti. Aktarma sınırı ve zamanı 24 saat ile sınırlı olmalı.
4-Köprülerde Çift bilet uygulaması kaldırılıp, tek bilet uygulamasına geçilmesi.
5-Şehir merkezindeki yolların kenarına İSPARK ın izniyle araçların park edilmesine son verilmesi.

UZUN VADELİ ÖNERİLER
1-İstanbul un her ilçesinden geçecek şekilde metro hatlarının hayata geçirilmesi.
2-Şehir merkezindeki belirli kavşakların yeraltına alınması
3-İstanbul’daki meydanların, yeşil alanların ve parkların altına, yeraltı otoparkların yapılması.

NOT: Yaşadığımız şehir İstanbul’un sorunlarının çözülmesi için önerilerimiz devam edecek.

17.03.2008
Mehmet AYAZ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com