8 Şubat 2008

MARDİN LİFE DERGİSİ, YAYINA BAŞLADI

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Akşamleyin işten eve gelince, dış kapının altında uzunca ve kalınca bir paketi gördüm. Paketi elime alınca, büyüklüğünden dolayı adeta bir Dünya Atlasını andırıyordu. Eve girip daha ceketimi çıkarmadan paketi heyecanla açtığımda ise, bunun yeni yayın hayatına başlayan MARDİN LİFE dergisi olduğunu gördüm. Ama ne göreyim, bu dergi kabartmalı kapağından tutunda, beyaz kuşe kâğıdına kadar muhteşemdi. Hayatımda böyle büyük, böyle güzel hazırlanmış bir dergiye rastlamamıştım. Gezi ve Turizm dergisi ATLAS bile, bu derginin yanında ezik kalıyordu. Dergi gerek içeriği olsun, gerekse konulan resimleri olsun tek kelimeyle mükemmeldi. Gurbette Mardin Life dergisiyle karşılaşınca hem gururlandım, hem de gelecekte çok güzel şeylerin olacağına yönelik umutlandım.
Mardin Life dergisi, Mardin ve çevresinin tanıtımında kutsal bir görevi üstlenecek. Bu sayede Mardin Merkezden tutun da, ta köylere kadar Mardin’e turist akını olacak. Bu da memleketimizin kalkınmasında ve işsizliğin azalmasında büyük rol oynayacak. Yani kısacası bu dergi sayesinde, Mardin’in bütün gizli cennetleri turizme kazandırılacak. Bizim (www.surgucum.com) ve bizim gibi onlarca Mardin sevdalısının site kurarak, internet aracılığıyla yapmak istediklerini, Mardin Life dergisi yapacak. O nedenle bu derginin uzun yıllar yaşaması için, ona sahip çıkmak gerekiyor. Abone olup, abone bulmak gerekir. İstanbul da, Ankara da, İzmir veya Antalya da gittiğiniz otelin resepsiyonunda veya salonun da, Mardin Life dergisini görürseniz, nasıl bir duyguya kapılırsınız? çok merek ediyorum.

Mardin Life dergisi Türkiye’nin her tarafına ulaştırılıyor. Yeter ki Mardin sevdası olan okuyucular abone olsun.
Mardin Life dergisini yayına hazırlayan başta Genel Yayın Yönetmeni Nezir GÜNEŞ ve Sahibi Rıdvan FİDAN olmak üzere, yayın kurulunu kutlar, başarılarının devamını diliyorum. MEHMET AYAZ

Mehmet AYAZ'ın Mardin Life Dergisinin Ocak - Şubat 2009 tarihli 7. Sayısında yayınlanan Mayami'den değil, Mardin'den ev al. başlıklı makalesi...

Mardin Life Dergisi Mardinin ilk ve tek dergisi olarak yayın hayatına başladı

"Tarihi Kentte Yaşama Dair Ne Varsa... sloganı ile yayın hayatına merhaba diyen kültür, turizm, tarih ve yaşam dergisi olan Mardin Life iki ayda bir yayınlanacak. İmtiyaz Sahipliğini Rıdvan Fidan’ın yaptığı Mardin Life Dergisinin yayın kurulunda Mardin’in saygın akademisyenlerinin yanında edebiyatçı, tarihçi, yazar, ekonomist ve turizmciler de var. Hedeflerinin güzel ve tarihi şehir Mardin'in kültürel kalkınmasına ve tanıtılmasına katkıda bulunmak olduğunu söyleyen derginin imtiyaz sahibi
Rıdvan Fidan Mardin Life dergisinin çıkış serüveni ile ilgili şunları söyledi. “Tarihiyle, kültürel zenginliğiyle, hoşgörü ortamıyla, farklılıklarıyla dünyadaki ender yerleşim yerlerinden biri olan Mardin’imize adına yakışır bir dergi kazandırmak hayalleriyle bu işe koyulduk. Life bu kentin bu kentlinin dergisi."
“Mardin'i yönetenler başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında yaşayan Mardinliler ile bütün Mardin halkının bize destek vermesini istiyoruz” diyen Fidan, Mardin’de ilk defa bir dergiyi çıkarmanın heyecanı içerisinde olduklarını anlattı.

Mardin Life Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş, ise “Yaşamın her anında keyifle okuyabileceğiniz hatta yaşamı paylaşabileceğiniz içeriği ile Mardin Life yalnızca Mardin’in ışığını ve ışıltısını sizlerle paylaşıyor. Mardin'i, Mardin'liyi ve Mardin’de yaşamın zenginliğini bu dergi aracılığıyla herkese göstermek ve dergimizi Türkiye gündemine oturtmak istiyoruz. Umarım Mardin'e dair bu hayallerimizi gerçekleştirebiliriz.”dedi.

Mardin’e hitap eden ilk dergi olma özelliğini taşıyan Mardin Life’ın tarihi kent için bir şans olduğunu dikkat çeken derginin Yayın Koordinatörü Kadir Üründü de “Mardin’in kültürel, sosyal ve turizm değerleri küçümsenecek gibi değil. Bunları duyuracak bir derginin olması gerçekten bizi gururlandırıyor. Mardin Life ilimizin bilinmeyen güzelliklerine, kültür ve turizm değerlerine; kısacası yaşam adına ne varsa, farklı bir pencereden bakmanızı sağlayacak”şeklinde konuştu.
Sayfalarında yepyeni bakış açısıyla Mardin’i ve insanları daha yakından tanınmasına yardımcı olmayı amaçlayan Mardin Life, dergisinin bu ayki sayısında, tarihi kentte son yıllarda yaşanan turizm patlaması ile birlikte güzelliklerinin de anlatıldığı “Mardin’in Yıldızı Parlıyor” dosyasını kapak konusu olarak ele almış.

Dergide Mardin Valiliğinin Mardin’in Markalaşması adına yaptığı patent çalışmaları anlatılırken, tarihe not düşmek adına ise 96 yaşındaki Ermeni Asıllı Mehmet Emin Dede’nin anlattıkları okuyuculara sunuluyor.

İlimizde görev yapan ve kendisini ilçesine adayan Kızıltepe Kaymakamı Fecri Fikret Çelik ile İlçesiyle özdeşlesen Midyat Belediye Başkanı Şeyhmus Nasıroğlu ile yapılan röportajlara yer verilmiş.
Dünyanın ilk üniversitesinin bulunduğu Nusaybin İlçesindeki Mar Yakup ve Zeynel Abidin Külliyesi, Mardin’deki kayıp Hatuniye Medreseleri ile 13 Mahalle ve 7 Cemaat isimli tarihi araştırma yazıları tarihsel inceleme anlatımlarıyla ilgi çekiyor. Dergideki şiirsel dille Tarihin Canlı Tanıkları: Abbaralar ve Şairleri bile kıskandıran Mardin Evleri yazıları ile birlikte Mehmet Timurağaoğlu’nun Afrika’nın Kara Bahtlı ülkesi Malavi’ye yaptığı gezisini anlatan inceleme yazısı yer alıyor.

Türkiye genelinde abonelik sistemi ile okuyucularına ulaşacak olan dergi, Mardin merkez ve ilçelerinde ise YAY-SAT aracılığı ile dağıtılacak.
Derginin yayın kurulunda;...Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Prof. Dr. Abdulbaki Güneş, Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy, Dr. İbrahim Özcoşar, Dr. Adem Özden, Mehmet Fidan, Murat Dilmen, Fasih Dinç, Berna Yağçı, Yusuf Metin Yardımcı, Mehmet Ali Babaoğlu, Cemil Aydoğan, Neşet Karaca, Şeyhmus Dincel, Gabriyel Akyüz, Meral Hacıbeyoğlu, Mahmut Yavuz, Murat Bağış, Pınar Saylı...

www.surgucum.com olarak, Mardin Life dergisine yayın hayatında başarılar dileriz.

www.mardinlife.com

Email:
mardiniletisim@hotmail.com

İrtibat Adresi
Birinci Cadde No: 694-MARDİN
Telefax : 0482. 212 67 36

MARDİN LİFE DERGİSİNE ABONE OLMAK İÇİN
Adı Soyadı: .........
Adres: ..........
Telefon: .............Faks .........
Eposta: ..........
Açıklama: ..........
Aonelik ücreti: Yıllık 75 TL
Banka Havalesi: Kredi Kartı:
Hesap Numaraları:
TC. İş Bankası : 6500 0507638
Ziraat Bank : 377 67 066

Mardin Life Degisi'ni PDF olarak görüntülemek için Kapak resimleri üzerine tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com