28 Ekim 2008

Blogger üzerindeki mahkeme kararı kaldırıldı

Geçtiğimiz Cuma günü mahkeme kararıyla erişime engellenen Google’ın ücretsiz e-günlük servisi Blogger hakkında aynı mahkemeden engellemeyi kaldırma kararı çıktı.

İSTANBUL - Blogger.com ve e-günlük yazarlarının etki alanlarını barındıran Blogspot.com adreslerine yapılan engelleme, engelleme kararını alan Diyarbakır 1. Sulh Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

Haftanın birinci iş günü saat 16:30’da Türk Telekom’un idari birimlerine fakslanan karar, Blogger.com ve Blogspot.com alan adları ve alt etki alanları için uygulanmaya başladı.

Erişime engelleme kararının, “eksik olan delil”lerin ulaşmasına kadar kaldırıldığı belirtiliyor. Eksik olan deliller ulaştığı zaman erişim tekrar engellenebilir.

NEDEN İKİ FARKLI ALAN ADI KULLANILIYOR
Google tarafından sağlanan Blogger.com hizmeti, içeriğin yayınlandığı Blogspot.com ve içeriğin yönetildiği Blogger.com adresleri ile koordine şekilde çalışıyor. Kullanıcılar Blogger.com adresi üzerinden oluşturdukları e-günlüklerini egunlukadi.blogspot.com adresi üzerinden yayınlıyorlar. Google, aynı kullanıcının birden fazla hesap açması durumunda (kullanıcının farklı konular hakkında farklı e-günlükler açmak istemesi gibi) aynı arayüzden yönetilebilmesi için bu tekniği uyguluyor. Blogger, bu yöntem ile bir e-günlüğün birden çok yazar tarafından yönetilebilmesini de sağlıyor.

NTV-MSNBC

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com