8 Kasım 2008

Blogger için Sitemap Hazırlama

a) Google'a Blog Doğrulatma

1. Öncelikle gmail hesabımızla oturum açıyoruz.. Daha sonra oturumu açtıktan sonra Google Web Yöneticisi Araçlarını (Site Yöneticisi Araçlarını) bulup kullanmaya başlıyoruz.

2. İşte bu bütün olayları yaptıktan sonra; Site Yöeticisi Araçlarına geliyoruz. Karşımıza sol üst kısımda Site Ekle var. Oraya tam urlmizi yazıyoruz ve ekliyoruz.

3. Blogumuzu ekledik. Açılan yeni pencerede Sitenizi doğrulayın yazıyor. Siteyi doğrula diyoruz. Yeni bir pencere geliyor. Burda da dorulama yöntemini seç diyor. Bir meta etiketi ekle kısmını seçiyoruz. Daha sonra orda çıkan meta etiketini kopyalayıp sayfanın ilk bölümünde ilk bölümünden önce yapıştırıyoruz. Doğrı yere yapıştırmak önemli. Kodu yerleştirdikten sonra Doğrula butonuna basıyoruz ve bitiyor.

**Yukarda anlattıklarım site doğrulama ile alakalıdır.. Siteyi doğrulamadan da aşağıdakileri yaparak site haritası ekleyebilirsiniz. Ancak Google'a blogunuzu doğrulatarak sitenizdeki sayfalarla ilgili kapsamlı istatistiklere ve tarama hatalarına erişebilirsiniz********

b) Site Haritası Ekleme

4. Blogumuzu doğruladıktan sonra. Site haritası ekle diyoruz. Tür olarak Genel Web Site Haritası Ekle diyoruz...

5. En sonda bizim blog adımızın yanında çıkan boşluğa
rss.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=1000
kodunu yapıştırıyoruz... Ve sonunda artık bizimde bir site haritamız var.. Verdiğim kod farklı olup 1 ile 1000 arası bütün yazılarınızı atar.. Üst ve alt sınırını yukardaki index=1 results=1000 kısmındaki rakamları değiştirebilirsiniz. Size kalmış birşey.

alıntıdır..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com