20 Mayıs 2009

Sigara yasağı 'özel'de tuttu, kamu direniyor

http://medya.zaman.com.tr/2009/05/19/sigara.jpg
Bugün, kapalı alanlarda sigara içme yasağının yıldönümü. Gençlik ve Spor Bayramı gibi anlamlı bir günde başlayan yasak, özel sektörde uygulanan para cezası sayesinde başarıya ulaştı. Ancak devlet memurları, yönetmelikteki boşluğu kullanarak tiryakiliğe devam etmenin yolunu buldu.

Kapalı mekânlarda sigara yasağının uygulanmaya başlandığı 19 Mayıs 2008 tarihinin üzerinden bir yıl geçti. Yasak, özel sektörde sonuç verdi, fakat bazı kamu kurumlarında amirlerin yasağa uymaması ve yasağı delenlere ceza uygulamaması sıkıntı oluşturdu. Yasağa göre özel sektör yetkilileri, sigara içenlere izin vermeleri halinde 560 TL'den 5 bin 600 TL'ye kadar cezaya çarptırılıyor. Ancak kamu kuruluşlarında bu ceza geçerli değil. Sigaraya göz yuman mülki amire en fazla mevzuata göre disiplin soruşturması açılabiliyor.

Yasağın uygulanabilirliğini artırmak amacıyla harekete geçen Sağlık Bakanlığı, 26-28 Mayıs tarihlerinde Ankara'da 'Tütünle mücadele kapsamında kurumlar arası işbirliği toplantısı' düzenleyecek. Valilik, il sağlık müdürlüğü, belediye ile STK ve yerel medya temsilcilerinin katılacağı toplantılarda özellikle temmuz ayından sonra restoranlar ile kıraathaneleri de kapsayacak olan genel yasağın tavizsiz uygulanmasının önü açılacak. Özellikle üst düzey kamu temsilcilerinden, sorumlu oldukları binalarda yasağa uyması ve denetimi sıkılaştırması istenecek.

Yöneticilerin sahip çıkması halinde tiryakilikten kurtulmanın kolaylaşacağını vurgulayan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Kılıç, bunun en güzel örneğini tıp fakültesinde gösterdiklerini söyledi. Kılıç'ın verdiği bilgilere göre, 2005'ten bu yana idari yönetim tarafından kurulan ekip, tüm binada herkesi denetime tabi tuttu. Sigara içenlere anında ceza kesilen uygulama, son bir yılda resmiyet kazanınca da sigara kullanım oranı yüzde 42'lerden yüzde 28'lere düştü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com