20 Haziran 2009

Ümraniye'nin gelişimine ve değişimine yönelik 7 Öneri

http://www.umraniyeportal.com/images/dudullu_tepesi1.jpg
20 yıldır Ümraniye de yaşayan biri olarak Ümraniye’mizin gelişimine ve değişimine katkıda bulunabilecek uzun zamandır üzerinde düşündüğüm Ümraniye ile ilgili önerilerimi 20 Haziran 2009 tarihinde 7 madde halinde derleyip www.ibb.gov.tr sitesi üzerinden e-mail ile Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ’a ve Ümraniye Belediye Başkanı Sayın Hasan CAN'a gönderdim. Aynı önerilerimi burada yayınlıyorum.

TEPEÜSTÜNDEN SABİHA GÖKÇEN HAVA ALANINA OTOBÜS HATTI
1- Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Hava alanı olmasına rağmen Ümraniye den hareket eden bir İETT hattı olmamasından dolayı özel araca sahip olmayan Ümraniye halkı Sabiha Gökçen hava alanına gitmekte bir sürü problem yaşamaktadır. Ancak Kadıköy ilçesinde ise biri Kadıköy den biri de Bostancıdan kalkmak üzere 2 adet HAT Sabiha Gökçen hava alanına tahsis edilmiştir. İETT nin Kadıköy halkının rahatına verdiği önemi gözlerimle somut olarak görünce bir Ümraniyeli olarak çok üzüldüm. Ve dedim ki acaba Ümraniye halkının Kadıköy halkından ne eksiği var ki Kadıköy den geçen 2 hat olmasına rağmen Ümraniye den kalkan bir tane bile hat yoktur. Bu sebeple İETT nin Ümraniye Tepeüstünden Sabiha Gökçen Havaalanına gidecek bir otobüs HATTI tahsis etmesi çok yerinde bir karar olur.

TEPEÜSTÜNDEKİ KAVŞAK YER ALTINA ALINMALI
2-Ümraniye Tepeüstün deki kavşak Topkapı daki gibi yer altına alınmalı. Tepeüstü meydan haline getirilmeli. Bu uzun vadede Ümraniye Tepeüstü trafiğini rahatlatacağı gibi, aynı zamanda yakın zamanda ortaya çıkan potansiyeliyle adeta Ümraniye’nin kalbi haline gelen Çakmak ve tepeüstüne bir meydan kazandırılmış olunur.

SONDURAKTAN SANTRALE KADAR OTO TÜNELİ
3-Sondurak tan Santrale kadar Alemdağ caddesindeki trafik ve araç geçişleri tünel şeklinde yeraltına alınmalı. Alemdağ caddesi Sondurak tan Santrale kadar İstiklal Caddesi gibi sadece yaya geçişleri için düzenlenmeli. Çünkü Ümraniye de gündüzleri alemdağ caddesinde yaya ve araç trafiğinde bir keşmekeş yaşanmakta, araçların gündüzleri alemdağ caddesinden geçişleri neredeyse bir saati bulmaktadır. Bu aynı zamanda yayalar için de büyük bir probleme sebep olmaktadır. Vatandaş alemdağ caddesinde gezdiğine bin pişman olmaktadır.

TANTAVİ PARKINDAN BÜYÜK ÇAMLICA TEPESİNE TELEFERİK
4-Büyük Çamlıca mesire alanı, Ümraniye’ye yakın olmasına rağmen Ümraniye halkı ne yazık ki bundan mahrum kalmaktadır. Bu sebeple Ümraniye Tantavi parkında kurulacak bir asansör ile Tantavi den Büyük Çamlıca tepesine vatandaşları götürecek bir turistik Teleferik sistemi kurulmalıdır. Bu vatandaşları daha sık sık Çamlıca tepesine gitmesi için adeta bir eğlence haline getirecektir. Teleferik ücrete tabii olacağı için belediye için gelir getirici bir kaynağın oluşumunu sağlayacaktır.

DUDULLU ZİYA ŞARK SOFRASINA TELEFERİK SİSTEMİ
5-Dudullu meydanından vatandaşları Dudulu tepesi (Ziya şark sofrası) ne taşıyacak turistik bir Teleferik sistemi kurulabilir.

ÇAKMAK KÖPRÜSÜ ALTINDA CEP DURAKLAR
6- Çakmak köprüsünün altında veya civarında hem şehir içi İETT otobüsleri hem de şehirler arası otobüslerinin yolcu indirmesi için Cep duraklar inşa edilmeli.

2.KÖPRÜ YOLUNDAN HEKİMBAŞINA KAVŞAK
7- 2. Köprü yolundan Ümraniye Cezaevi civarında inşa edilecek bir kavşak ile otobandan direkt Ümraniye’ye veya Çavuşbaşı’na kolay geçiş sağlanabilir. Bu aynı zamanda Avrupa yakasından gelen ve Ümraniye Cezaevine, Ümraniye kent ormanına, Ümraniye Nikah sarayına daha kolay geçişi sağlayacağı gibi 2. köprü trafiğini hafifletecektir
Mehmet AYAZ
www.surgucum.com
ÖNERİLER FLASHABER GAZETESİNDE
İstanbul Anadolu Yakasında Günlük olarak yayınlanan Flashaber Gazetesinin İmtiyaz Sahibi Ali Rıza YILDIZ, Bu 7 Öneriyi 25 Ekim 2009 da Gazetedeki Köşesine Taşıdı.
Ümraniye için faydalı 7 öneri
.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com