27 Temmuz 2009

3G'de 'çift kamera' tuzağına düşmeyin

http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/941920090727093724675.jpg
3G için büyük gün iyice yaklaştı. 3 gün sonra iletişimde artık yeni bir sayfa açılacak ama fırsatçılar da iş başında. Hem mağdur ediyorlar hem vurgun yapıyorlar. Nasıl mı?

Zehra SAYAN'ın haberi

Teknoloji meraklılarının sabırsızlıkla beklediği 3G, fırsatçıları da harekete geçirdi.

Çin malı telefonlar, 3G ile birlikte kapış kapış satılırken uzmanlardan uyarı geldi: "Tüm detayları inceleyin. Önünde kamerası olan her telefon 3G'li değil..."

Cep telefonu ithalatçıları, henüz Türkiye'de 3. Nesil (3G) uyumlu telefon satışının beklenen seviyelere çıkmadığını belirtirken vatandaşın hizmeti gördükten sonra telefon alması uyarısında bulundu. 150 TL'den başlayan fiyatlarla satılan Çin malı 3G'li telefonların, sistemin şu anda denenememesi nedeniyle yanıltıcı olduğunu vurgulayan uzmanlar hizmet başladıktan sonra mağdur olanların sayısının ortaya çıkacağını belirtiyor.

Türkiye'de ilk yerli telefon üretimini başlatan Gençcell'in Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, Çin malı telefonların piyasada yaşattığı sıkıntının altını çizdi. Gölcü, 3G uyumlu diye satılan bu cihazlara karşı vatandaşı uyararak, "Önünde kamerası olan her telefon 3G uyumlu değil" dedi.

BİREBİR KOPYASINI YAPIYORLAR

Gölcü, "Çin malı telefonlar adını daha önce hiç duymadığınız markalar altında satılabilirken ünlü markaların tutulan modellerinin birebir kopyası şeklinde de pazara girebiliyor" diye konuştu. Çin malı telefon alan bir tüketicinin vergi kaçırarak ürününü satanlara destek olduğu uyarısında bulunan Gölcü şöyle devam etti:

"Bu cihazlar Çin'de çok düşük maliyetlere üretilip Türkiye'de bu maliyetin iki katına satılıyor. Ayrıca tüketici aldığı ürünün içerisinde olması gereken hiçbir özelliği bulamıyor. Zaten çok kısa süre kullanılan bu telefonlar bozulduğu zaman orijinal olmadığı için tamiri de mümkün olmuyor" diye ko nuştu.

NELERE DiKKAT EDiLMELi?

Tüketicinin 3G uyumlu bir telefon alırken dikkat etmesi gereken hususlar şöyle: "Cep telefonu modelinin teknik özelliklerinde 3G, WCDMA veya UMTS ifadelerinden herhangi birinin yazılı olması gerekiyor. Bu kelimeler telefonun üçüncü nesil şebekeyi desteklediğini gösteriyor. Telefonda şebeke bölümüne girerek veya internette telefonun özelliklerini arayarak bu bilgiye ulaşabilir.

SAR DEĞERLERi YÜKSEK

Gölcü özellikle şu konuya da dikkat çekti: "Tüketiciyi etkileyen en önemli husus, bu telefonların sar değerleri. Sar değeri telefonun yaydığı elektromanyetik güç olarak tanımlanıyor. Çin malı telefonlar Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği standartlar da üretilmiyor. Dolayısıyla yüksek radyasyona maruz kalma riski bu çeşit telefonlar da artıyor."

(BUGÜN)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com