14 Temmuz 2009

Sigara kalp hastalığı ve felç riskini nasıl artırıyor?

http://medya.zaman.com.tr/2009/07/14/sigara.jpg
Bilimadamları sigara içen insanlarda kalphastalığı ve felç riskini neden yüksek olduğunu keşfettiler.

Endokrin Derneği'nin 91. Yıllık Toplantısı'nda sunulan çalışmada, Charles Drew Üniversitesi ve Western Üniversitesi'nden araştırmacıların, nikotinin diyabet tanısıda yardımcı olan öncü belirtileri, diğer adıyla insülin direncini yükselttiğini tespit ettiler. Bu da kalp hastalığı ve felç için risk faktörü oluşturuyor.

Önceki çalışmalara göre, nikotin ve sigara içmek yüksek seviyede stres hormonu kortizola sebep oluyordu. Yeni yapılan araştırmaya göre ise, kortizolun insülin direncine neden olmasının yanında, kortizol gibi gluokortikosteroidlerin sigara içmeyle insülin direnci arasındaki atlanmış ilişki olduğunu farkedildi.

Uzmanlar, insülin direncini azaltarak sigara içenlerde kalp hastalığını azalabileceğini belirtiyor. Çalışmalarının, önümüzdeki yıllarda insülin direnci üzerinde nikotinin etkisini engelleyen ilaçlar geliştirmede faydalı olacağını açıkladılar.
Zaman Online

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com