29 Ağustos 2009

Ultramardin Dergisi Mardinli Sanatçı Rojin İle bir Ropörtaj Gerçekleştirdi

2009 Mart Ayında yayın hayatına başlıyan ve şimdiye kadar 4 Sayısı ile okurlarının beğenisini kazanan UltraMardin dergisi, Mardinli Sanatçı ROJİN ile bir roportaj gerçekleştirdi. Raoportajı olduğu gibi yayınlıyoruz.''Mardin mistik ve tarihi dokusuyla çok güzel bir şehir. Halkı çok sıcakkanlı, içten, samimi...Dillerin, dinlerin, hoşgörünün ve insanlığın buluştuğu nokta.Bu şehirde olduğum için çok mutluyum.''

Merhaba Rojin Hanım,Rojin kimdir?Kendinizden biraz bahseder misiniz ?
Mardinli bir baba Suriyeli bir annenin kızı olarak Adana ‘da doğdum beş çocuklu ailenin ortanca kızıyım… Bu ülkede yaşayan birçok çocuk gibi yoksulluk içinde geçen trajik bir yaşamım vardır... İlk ve orta öğrenimimi Adana’da tamamladım sonrasında Adana Belediye Konservatuar'ına devam ettim. Ailemin karşı koymasına rağmen sanatla bağımı koparamadım. Dört yıl boyunca gittiğim karate kursları bana savunma ve denge tekniğini öğretti bu arada amatörce müzikle uğraşıyor, şan dersleri alıyordum..
1990 yılında Ankara Devlet konservatuarına girip aynı yıl Erlangen Tiyatro Festivaline katıldım. Taziye adlı oyun ile, bölümü iyi derece ile bitirip öğrenimimi tamamladıktan sonra Ankara Devlet tiyatrosunda çalışmaya başladım. Yurt dışında çocuk ve gençlik tiyatrosu yaptım.

Peki Rojin müzik hayatına nasıl başladı ?
İlk albümümün sözleşmesini 1996 yılında yaptım ancak 2000 yılında Albüm tamamlandı. Bu müzik piyasasının getirdiği aksiliklerden biriydi, dört yıllık süre bana fazlasıyla zaman kaybettirmişti. İlk albümüm "Ya hep Ya hiç" 2000 yılında çıktı ve ilgi görerek büyük ses getirdi. Bunun ardından profesyonel ve uluslararası bir firma olan Sony Müzik ile anlaştım. Böylece Kürtçe bir projenin ilk single ve ilk uluslararası arena da kabul görürlülüğü gerçekleşmiş oldu. Bu, başta kendim olmak üzere Kürt ve etnik müzik adına sevindirici bir gelişmeydi. İkinci albümüm olan "Sî" adli single 2003 yılında çıktı büyük kabül görerek birçok yere ulaştı. Doğu Beyazıt Festivali' inde söylediğim bir Kürtçe ezgi yüzünden DGM (Devlet Güvenlik Mahkemesi) tarafından hakkımda gıyabi tutulama kararı çıkarıldı. Karara direndim, herhangi bir suç işlemediğimi dile getirerek teslim olmayacağımı haykırdım. Bu süre zarfında yeni albüm çalışmalarım devam ediyordu. 2005 yılının 19 Nisan da Son albümüm "Jan/Sızı" çıktı. "Jan/Sızı" albümümün ortaya çıkardığı ilişkiler içerik bakımından oldukça ses getirdi. Zira albümde 9'u Kürtçe, 6'sı Türkçe olmak üzere 15 parça seslendirilmişti. Bestesi Ara Dinckiyan'a ait; bir Sezen Aksu klasiği olan 'Vazgeçtim', Hakkı Bulut'un 'İkimiz Bir Fidanız', Melike Demirağ'ın 'Arkadaş' ve Loreena Mc Kennit'in 'Tango To Evoro' adlı parçalarını Kürtçe olarak yorumladım. Albümün bir diğer özelliğide; neredeyse yarıya yakınının benim söz ve bestelerimden oluşmasıdır. Yeni albüm sanat yaşamıma ciddi bir ivme kazandırdı. Bir çok yazılı ve görsel basın kuruluşu ile albüm üzerine söyleyişiler yaptım. 12 Nisan 2005 tarihinde 32. si yapılan müzik alanında en önemli Halk Oylaması ile ödül sahiplerinin belirlendiği Altın Kelebek, En iyi Halk (etnik) müziği ödülünü adım. Ödül tarihinde, İlk kez Kürtçe müzik yapan bir sanatçıya verilmiştir.Bu da beni ok mutlu etti. Alanımda eğitimli ve çok yönlü olmaya çalıştım, Konservatuarı bitirdikten sonra Adana Devlet tiyatrosunda birçok oyunda rol aldım daha sonra Ankara Devlet tiyatrosunda yine birçok oyunda rol alıp İngiltere de çocuk ve gençlik tiyatrosu yaptım. Yaklaşık bir yıl orada kaldıktan Sonra Türkiye'ye döndüm...Rojin Mardin hakkında neler söylemek ister? Mardin’i nasıl buldu ?
Mardin mistik ve tarihi dokusuyla çok güzel bir şehir. Halkı çok sıcakkanlı, içten, samimi… Mardin halkına çok teşekkür ediyorum bizi Mardin’de çok iyi karşıladılar.Mardin’i mutlaka herkes gelip görmeli. Mardin’li kardeşlerimiz çok sıcakkanlı.Mardin dünyaya örnek bir il. Dillerin, dinlerin, hoşgörünün ve insanlığın buluştuğu nokta.Bu şehirde olduğum için çok mutluyum.Ultra Mardin Dergisine beni Mardin halkıyla buluşturduğu için teşekkür ediyor tüm Mardin halkına saygılarımı sunuyorum.

Son olarak halkına neler söylemek ister ?
Halkıma şunu söylemek istiyorum: sizi sizden daha çok seviyorum.Ve sizler olduğunuz sürece hepimiz el ele kardeşçe şarkılarımızı,türkülerimizi daha yürekten ve içten bir şekilde dile getireceğiz.Hepinize selam,hürmet ve saygılarımı arz ediyorum
www.ultramardin.com
.

1 yorum:

  1. tebrik ediyorum sizleri mardin adına güzel bir tanıtım yapıyorsunuz mardin bunu hakediyor arkadaşlar mardini tanıtmak için sarfefiyorsunuz umarım yolunuz daima açık olur ufuk güngörmüşü de kutluyorum çok kaliteli işlere imza atıyor tebrik ediyorum seni ufuk daima yolun açık olsun dualarmız hep seninle süper bir insansın.

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com