29 Eylül 2009

Yiyeceklerimizde ne kadar tarım ilacı var?

http://medya.zaman.com.tr/2009/09/29/uzum.jpg
Aldığımız birçok meyve ve sebze çeşidinde, olması gereken yasal seviyenin çok üzerinde tarım ilacı kalıntısı bulunuyor.

The Telegraph'da yer alan haberde, elmaların, bezelye ve üzümlerin üzerine sıkılan spreyin, Avrupa yasalarının izin verdiği oranın çok üzerinde olduğu belirtiliyor. Tarım İlacı Kalıntısı Komitesi, 4 bin yiyecek ve içecek örneğini test ettikten sonra sunduğu 2008 yılı yıllık raporunda, tarım ilacı seviyesinin ithal edilen ve yüksek seviyede ilaç içeren meyve ve sebzelerle değiştiği açıklandı.

Gıda Standartları Birliği, yasal seviyenin gıdanın yemek için güvenli olmadığı anlamına gelmediği ve tarım ilacı seviyesinin düştüğü konusunda direniyor. 2007 yılında yasal seviye 1,8 iken, 2008 yılında 1,2'ye düştüğünü belirtiyor.

Tarım ilacı içeren meyve ve sebzelerin okullara da verildiğini belirten yetkililer, elmaların ve muzların hemen hemen hepsinin üzerinde tarım ilacı bulunduğunu ve birden fazla tarım ilacı kullanıldığını söylüyorlar.

Uzmanlar, aşırı dozda tarım ilacının kaşıntı ve nefes alma güçlüğü gibi alerjik reaksiyonlara yol açabildiğini söyledi.
zaman.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com