16 Ocak 2010

Sağlıklı yaşamak için 7 öneri

http://medya.zaman.com.tr/2010/01/16/saglik.jpg
Kendinizi stresli hissediyorsanız, yeni yılı önceliklerinizi yeniden düzenlemek ve yeni hedefler belirlemek için bir fırsat olarak düşünün. Hayatınıza yeni bir başlangıç yapın.

Foxnews.com'da yer alan habere göre, özellikle Amerikalılar'ın üçte ikisi obeziteyle savaşıyor, bu nedenle yeni yılın çözüm listesinin başında kilo verme ve sağlıklı yaşam geliyor. Aşırı kilolu olmasanız da, çoğumuz birkaç kilo vermek isteriz. Kilo verme programlarını bazı insanlar için komik görünebilir. Vücudun, aklın ve ruhun gıdaya ihtiyacı var. Aynı anda hepsini besleyebilir misiniz? Aktivitelerinizi zenginleştirerek, kendinizi daha iyi hissettirecek sağlıklı bir yaşam tarzı uygulayabilirsiniz. İşte size sağlınızı ve duygularınızı iyileştirecek 7 tavsiye:

1. Gün içinde bol miktarda su için. Bu toksinleri ortadan kaldırır, susuzluğunuzu giderir ve kendinizi tok hissetmenizi sağlar.

2. Sebze tüketin ve günde bir kez organik gıda yiyin. Küçük porsiyonlar halindeki organik sebze ve meyve, çiğ tohumlar ve kabuklu yemişler sadece kilo vermenize yardım etmez, ayrıca kalp hastalığını, felci önlemeye yardımcı olur, kan basıncını ve kolesterolü kontrol eder ve vücudun bağışıklık sistemini düzenler.

3. Her gün egzersiz yapın. Bu vücudunuzu toksinlerden arındırır. Sitenizin etrafında yürüyüş yaparak başlayabilirsiniz. Her hafta yürüyüş yaptığınız süreye 10 dakika ekleyin. Merdivenlerinizi egzersiz aracı olarak kullanın. Egzersiz kalbinizi güçlendirmenin ve metabolizmanızı, ruh halinizi ve güveninizi geliştirmenin en iyi yoludur.

4. Tutkularınızın peşinden gidin. Normalde yapmadığınız, ancak hoşlanacağınız bir şey yapın. Müzik çalmak, resim yapmak ya da bahçenizle ilgilenmek olabilir. Bunu kendiniz için yapın.

5. Zamanınızı yardım kuruluşlarında dostça bir gülümseme ve yardım eline ihtiyacı olanlarla geçirmeniz ruh halinize de iyi gelecektir. Bir hastanede, kanser merkezinde ya da çocuk esirgeme kurumunda birkaç saat vakit geçirebilirsiniz.

6. Öfkenizi ve kininizi bir kenara bıkarın. Yaşamınızı negatif duygular ya da kişisel pişmanlıklar üzerine kurmayın.

7. Eğlenin, gülümseyin, sabırlı ve pozitif olun. İyi bir tutum motive olarak kalmanıza yardım edecek ve hayattaki hedeflerinize ulaşma yeteneğinizi artıracaktır.
www.zaman.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com