14 Şubat 2010

Kuzey Kutbu, sanılandan daha hızlı eriyor

http://medya.zaman.com.tr/2010/02/14/kutup.jpg
Kuzey Kutbundaki erimenin tahmin edilenden daha hızlı olduğu belirtildi.

Kanada'nın Manitoba Üniversitesi bilim adamlarından Profesör David Barber, "Buzullardaki erime, hesaplamalarımıza koyduğumuz karamsar öngörülerin çok çok ilerisinde" dedi.

Manitoba Üniversitesi bünyesindeki Kuzey Kutbu Hasar İzleme Projesinin de başkanı olan Barber, "2007'den bu yana dünyanın her yerinden gelen 370 bilim adamına ev sahipliği yapan bilimsel araştırma gemimiz Amundsen, buzlarını kırarak ancak ilerleyebildiği uzak kutup bölgesinde ilk kez açık denizde seyretti. Bölgede halen çok etkili fırtınalar var. Bunun etkisiyle şiddetli buzul çarpışmaları sonucu, kütleler küçülüyor. Şu an kutup için kış ortası. Kar yağışının çok olması en büyük temennimiz. Zira buzulları saran kar, onların erimesini veya en azından incelmesini yavaşlatıyor" diye konuştu.

Dünyadaki bilim adamlarına seslenen Profesör David Barber, "Biz buz denizini kaybetmekte olduğumuzu biliyor ve izliyoruz. Siz de hiç olmazsa, sonuçta nelerin değişeceğinin farkında olun" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com