5 Mart 2008

İSTANBULDA TOPLU TAŞIMA ÖZENDİRİLMELİ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Toplu taşıma ucuzlarsa, araba kullanımının azalacağı, dolayısıyla da trafik sorununun çözüleceği düşünülüyor.

İstanbul’da herkesin ortak derdi trafik; gitgide çekilmez hale geliyor. Yeni yapılan yollar, kavşaklar, köprüler ve tüneller bile İstanbul’daki özel araç sayısının gün geçtikçe çoğalmasından dolayı yetmiyor. Bunun tek nedeni, İstanbul’da toplu taşıma araçlarının pahalı olması. Bu da özel araç kullanımını mecburi kılıyor. İnsanlar borçla da olsa otomobil alıyor. İşte sorunlardan
bazıları...
1- Köprülerde çift bilet: Köprü geçişlerinde çift bilet uygulaması dayatılıyor; bu da insanları özel araba kullanımına itiyor. Bir belediye otobüsünün köprü geçişinde ödediği ücret 9 YTL iken, niye her yolcudan iki bilet parası alınıyor?
Örnek: Beş kişilik bir aile, belediye otobüsü kullanarak köprüden geçtiğinde 12.5 YTL yol ücreti ödüyor. 12.5 YTL de dönüş olarak eklersek beş kişilik bir aile her türlü zorluk ve keşmekeşle 25 YTL yol ücreti ödeyecek. Ancak rahat ve konforlu bir şekilde, durakta beklemeksizin, kendi arabalarıyla geçtiğinde, sadece 4 YTL köprü geçiş ücreti ödeyecek. Böyle olunca vatandaş niye toplu taşımayı kullansın? Beş kişilik bir aile Ümraniye’den İETT otobüsüyle Bayrampaşa’ya gidip gelmek için en aşağı 37.5 YTL para ödeyecek. Vatandaş bu kadar para ödeyecekse, eğer arabası var ise, niye özel aracıyla gitmesin?

2- Aktarma ücretleri:Büyükşehir Belediyesi, uzun hatların çoğunu kaldırıp ‘ücretsiz aktarma var’ dedi. Sonradan aktarmayı paralı hale getirdi. Bir vatandaş normal bir yere gitmek için tam 1.8 YTL ödemek zorunda kalıyor. Ne kadar kavşak, ne kadar geniş yollar yapsanız dahi bu yollar yoğun trafiğe yetmeyecek. Çünkü vatandaş özel arabaya binmeye zorlanıyor. Ben bir hasta yakını olarak haftada birkaç gün hastaneleri dolaşmak zorunda kalıyorum. Belediye otobüslerine her bindiğimde sinirleniyorum. Hele hele köprüden geçen otobüslere sanki keyfimden biniyorum gibi 1.25 YTL ödeyeceğime 2.5 YTL ödemek zorunda kalıyorum. İstanbul’da günde birkaç kez otobüse binen insanların hepsi turist veya keyfinden binen insanlar değil. Çoğu insan istemeden ve mecburiyetten birkaç otobüse binmek zorunda kalıyor.

Bir yolcu olarak öncelikli önerilerim:
1- Köprülerde çift bilete son: Köprü geçişlerinde çift bilet uygulaması kaldırılsın, tek bilete indirilsin. Çift bilet uygulamasının hiçbir mantıklı dayanağı yoktur.
2- Ücretli aktarma: Ücretli aktarma uygulaması kaldırılsın ya da ilk binişte 0.62 YTL olsun ve aktarma sınırı olmadan her bir aktarma 0.62 YTL olsun.
.......................
Mehmet AYAZ
.......................
www.gaste.biz
Ücretsiz günlük İstanbul gazetesi
05.03.2008 Sayfa 21

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com