20 Nisan 2009

Notebook Pilinizi En verimli ve uzun ömürlü şekilde kullanmanız için tavsiyeler

http://www.hobikamera.com/laptopbatarya.jpg
- Yeni Notebookunuzu aldınız pilini en iyi verimle kullanabilmeniz için öncelikle yapmanız gereken pili %100 ‘e kadar şarz etmeniz daha sonra şarj %5 seviyesine inene kadar kullanıp tekrar tam doluluğa kadar şarj etmenizdir.Bu işlemi birkaç defa tekrar etmeniz faydalı olacaktır.Notebook Pilinizin tam verime ulaşması için bu uygulama oldukça faydalıdır.Li-ion notebook pillerini tamamen deşarj seviyesine kadar kullanmayınız.

- Piller kullanılmadıkları zaman kendi kendilerine deşarj olurlar bu nedenle eğer notebook pilinizi bir süre kullanmayacaksanız ni-cad pilleri tam şarjlı olarak , li-ion notebook pillerini ise %50 şarjlı olarak muhafaza ediniz.Notebook Pilinizi yine kullanmadığınız dönemlerde serin ve kuru ortamlarda saklayınız.Mümkünse notebooktan ayrı olarak saklanması daha olumlu olacaktır.

- Notebookunuzu özellikle sürekli şarj adaptörü takılı olarak kullanıyorsanız en azından iki haftalık periodlarla pilinizi tam şarj ve deşarj ediniz.Her ne kadar notebook pillerinin kontrol kartları şarjı kessede , zaten belli bir hızla kendi kendine deşarj olan notebook pilleri adaptör takılı iken kullanımda notebook ısısı ile daha hızlı deşarj olur ve tekrar şarja girerek dönüşüm ömürlerinin kısalmasına sebep olurlar.

- Li-ion notebook pillerin ortalama dönüşüm sayıları 600 ila 800 arasındadır.

- Notebook pilinizi uzun süre kulllanmadı iseniz yine ilk maddede olduğu gibi üç-dört defa şarj-deşarj etmeniz maksimum verime ulaşması için gereklidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com