6 Temmuz 2009

Doğa Derneği'nden Hasankeyf için mankenli protesto

http://www.gundem-online.com/resimler/dogadernegi_hasankeyf.jpg
Doğa Derneği, Ilusu Barajı projesinden vazgeçmeyen Türkiye, Avusturya ve İsviçre'yi, bu ülkeleri temsil eden mankenleri Dicle Nehri'ne gömerek protesto etti.

Hasankeyf'in sular altında kalmaması için verdiği mücadeleler ile tanınan Doğa Derneği, Ilısu Baraj projesinde ısrarlı olan Türkiye, Avusturya ve İsviçre'yi temsil eden mankenleri Dicle Nehri'ne gömerek protesto etti. Eyleme ilişkin dernek binasında yapılan açıklamada, UNESCO'nun 10 dünya mirası kriterinden 9'unu karşılayan Hasankeyf ve Dicle Vadisi'ni yok edecek Ilısu Barajı'nda ısrar eden ülkelerin kafalarını Dicle suyunun içinden çıkararak Hasankeyf'e hak ettiği evrensel değeri vermeleri talep edildiğine dikkat çekilerek, 'Ilısu projesinin hiçbir uluslararası standardı karşılamadığı gerekçesiyle önceki hafta Alman basınında Almanya'nın projeden desteğini çekeceği haberleri yer aldı ve bu haberler yetkililer tarafından tekzip edilmedi' denildi.

'Kafanızı sudan çıkarın, gerçekleri görün'

Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin doğal ve kültürel değerini ortaya koyan bilimsel raporlara karşın Türkiye ve diğer ülkelerin var olan gerçekleri görmezden gelmeye devam ettiğini belirten Hasankeyf Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk, 'Bu ülkelerin de artık kafalarını suyun içinden çıkararak Hasankeyf'e başka bir gözle bakmalarını ve Hasankeyf'in de içinde yer aldığı Dicle Vadisi'nin değerini görmelerini istiyoruz' dedi.

Önemli tarihi Kültürel miraslar arasında yer alan Piramitlerin 3 kriterle, Çin Seddi'nin 5 kriterle, Taç Mahal'in 1 kriterle UNESCO Dünya Miras Alanı listesin alındığını altını çizen Ertürk, şunları belirtti: 'En az 10 bin yıllık geçmişi ve küresel ölçekte nesli tehlike altındaki canlı türleri ile dünyanın en özel alanlarından biri olan Hasankeyf karşıladığı 9 kriterle bu listeye girerek tüm dünya için cazibe merkezi olmayı fazlasıyla hak ediyor. Türkiye bu eski projeyi uygulama inadından vazgeçmeli ve var olduğu günden bugüne ayakta duran Hasankeyf ve Dicle Vadisi'ni koruyup, gelecek nesillere aktararak, uluslararası bir ilke imza atmalıdır.'

Dernek üyeleri daha sonra Dicle Nehri kenarına giderek, Ilusu Barajı projesinden vazgeçmeyen Türkiye, Avusturya ve İsviçre'yi, bu ülkeleri temsil eden mankenleri suya gömerek protesto etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com