1 Ağustos 2009

Düzenli egzersizin yararları saymakla bitmiyor

http://medya.zaman.com.tr/2009/08/01/egzersiz.jpg
Egzersiz farklı amaçlarla yapılabilir. Kimi kilo vermek için, kimi kaslarını toplamak ve sıkılaştırmak için, kimi de sağlıklı yaşam için yapar. Egzersizin faydalı olduğunu herkes biliyor.

Fakat sizin için ne kadar iyi olduğunu biliyor musunuz? Ruhsal durumunuzu canlandırmadan kronik hastalıklarla mücadeleye kadar birçok konuda egzersiz yaşam kalitenizi yükseltiyor.

Daha iyi hissetmek mi, daha fazla enerjiye sahip olmak mı ve hatta daha uzun mu yaşamak istersiniz? Bu noktada, düzenli fiziksel aktivitenin faydaları yadsınamaz. Mayo Clinic uzmanları, egzersizin hayatınızı ve sağlığınızı düzenleyen 6 özel yolunu şöyle açıklıyor:

Egzersiz ruhsal sağlığınıza iyi geliyor: Stresli bir günden sonra deşarj olmaya mı ihtiyacınız var? Jimnastik yapmak ya da hızlı tempoda 30 dakikalık bir yürüyüş sakinleşmenize yardım edecektir. Fiziksel aktivite, daha mutlu hissetmenizi sağlayan çeşitli beyin kimyasallarını harekete geçiriyor. Düzenli olarak egzersiz yaptığınızda, kendinizi daha iyi hissediyor ve fiziksel olarak daha iyi görünüyorsunuz. Çünkü özgüveninizi artıran egzersiz, aynı zamanda depresyonu önlüyor.

Egzersiz kronik hastalıklarla mücadele ediyor: Kalp hastalığına yakalanmaktan korkuyor musunuz? Kemik erimesini önleyebilir misiniz? Fiziksel aktivite bu noktada sizin için bir çıkış yolu olabilir. Düzenli egzersiz, yüksek kan basıncını önlemeye yardımcı oluyor, kolesterolünüzü düzenliyor. Damarlarınızdaki plak oluşumunu azaltarak kan akışınızı rahatlatıyor. Ayrıca, egzersizin tip 2 şeker hastalığının, kemik erimesi ve belirli kanser türlerinin önlenmesinde önemli bir rolü var.

Egzersiz, kilonuzu kontrol etmenize yardım ediyor: Fiziksel aktiviteyle uğraştığınızda kalori yakıyorsunuz. Daha sıkı egzersiz, daha fazla kalori yakmanız anlamına geliyor. Böylece kolayca kilo alımını sınırlandırabilirsiniz. Egzersiz yapmak için mutlaka spor salonlarına gitmeniz gerekmiyor. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Öğle tatilinizde yürüyüşler yapın. Akşam yemekten sonra televizyonu kapatın ve hızlı bir tempoda yürüyün.

Egzersiz enerji seviyenizi artırıyor: Düzenli olarak yapılan egzersiz, daha rahat nefes alıp vermenize yardımcı oluyor ve dokularınıza oksijen ve besin dağıtıyor. Gerçekte, her gün yapılan egzersiz kardiyovasküler sisteminizin daha iyi çalışmasına yardım ediyor. Kalbiniz ve akciğerleriniz daha etkili çalıştığında sevdiğiniz işlerle uğraşmak için daha fazla enerjiye sahip oluyorsunuz.

Egzersiz daha iyi uyumanıza yardım ediyor: İyi bir gece uykusu konsantrasyonu, üretimi ve ruhsal durumunuzu iyileştiriyor. Fiziksel egzersiz de daha iyi bir uykunun anahtarı olabiliyor, uykuya daha çabuk dalmanızı ve uzun süre derin bir uyku çekmenizi sağlıyor. Yatma vaktine yakın saatlerde egzersiz yaparsanız, daha enerjik olacağınız için uyumakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle, egzersizi sabahları yapın.

Egzersiz zevkli olabilir: Ailece eğleneceğiniz bir etkinlik olarak egzersiz yapabilirsiniz. Fiziksel aktivite angarya olmak zorunda değil. Dans dersleri alın. Tırmanma duvarına tırmanın ya da kırda geziye çıkın. Ailece hoşunuza gidecek futbol oyunları oynayın. Hepinizin hoşlanacağı aktivite bulun.
ZAMAN
Vasfiye Özcanbaz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com