11 Şubat 2010

Rektör Omay:'Kürtçe'ye sadece Türkiye'den değil, dünyanın her tarafından talep var'

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı kurulan "Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü"nün Kürtçe ile ilgili programına, 2010-2011 akademik yılının sonbahar döneminden itibaren yüksek lisans öğrencisi alınması hedefleniyor.
http://www.mardinlife.com/haberler/resimler/mardinlifesenato.jpg
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, "Kürtçe için çok talep geldiğini" bildirerek, "Kürdoloji yapmak isteyen çok" dedi.

Enstitünün Kürtçe ile ilgili programına bu yıldan itibaren yüksek lisans öğrencisi alınmaya başlanacağını kaydeden Omay, enstitüde Kürtçe'nin yanı sıra Süryanice ve Arapça ile ilgili bölümler de olacağını ifade etti.

Enstitüde "tezli yüksek lisans" yapılacağını vurgulayan Omay, "(Tezsiz yüksek lisans) diye bir şeyi kabul etmem. Bu, abes bulduğum bir şey" dedi.

Kürtçe programa yüksek lisans öğrencisini 2010-2011 akademik yılının sonbahar döneminde almayı planladıklarını ifade eden Omay, "Bu sene Kürtçe muhakkak başlayacak. Süryanice bu sene başlar mı bilemiyoruz, başlayabilir, uğraşıyoruz" diye konuştu.

Kürtçe programında yüksek lisans için başvuru potansiyeline ilişkin soru üzerine Omay, şunları söyledi:
"Kürtçe için çok talep var. Bütün dünyadan çok ciddi talep var inanamazsınız. Ben de şaşırıyorum. Avrupa'dan var, diğer yerlerden var. Sadece Kürtlerden değil, Hollandalılardan, İngilizlerden... Yabancı uyruklu çok. Bu, harika bir şey. Bekliyordum zaten."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com