20 Ocak 2009

Hamileler için beslenme uyarıları

http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/669520081213091645750.jpg
Hazırlayan: Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Şafak AKÇAYOĞLU
Hamilelik kadın hayatının en özel dönemlerinden biridir. Bu dönemi nasıl geçireceğimiz de bizim elimizdedir. Psikolojimiz, hareketlerimiz ve beslenmemiz süreci en çok etkileyen unsurlardır. Beslenme konusunda tıbbın ilerlemesiyle her gün başka yeni konular hakkında bilgilenmekteyiz. Bu bilgileri hamilelik döneminde uygulayabilirsek sağlıklı bir hamilelik geçirmek tabii ki mümkündür.

GELENEKLERİN ETKİSİ

Öğrenilen bilgilerin dışında bir de geleneklerden gelen davranış örnekleri vardır. 'İki canlısın ye' , 'kendin için yemiyorsan bebek için ye' gibi söylemleri sıkça duyarız. Sadece duymakla da kalınmaz bunların etkisi altında da kalınır. Öncelikle şunu bilmeliyiz. Biz ne yersek yiyelim ya da yemeyelim bebek ihtiyacı olan tüm besinleri anneden karşılar. Bu durumda eğer annenin depoları yeterli değilse annede yetersizlikler ortaya çıkar. Demek ki bu dönemde anne bebek için değil daha çok kendisi için beslenir. Diğer taraftan böyle düşünerek hiç beslenmemekte yanlış olur. Hamile olduğumuzu öğrendiğimiz gün itibariyle ya da öncesinde beslenme anlamında da hazırlıklarımızı yapmalıyız.

ŞEKERDEN UZAK DURUN

Ana öğünler genelde atlanmıyor ancak unutulan ara öğünler olabiliyor. Ara öğünlerinde en az ana öğünler kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Bunun iki nedeni vardır. İlki kan şekerimizi dengelemek, ikincisi ise bir sonraki öğüne çok aç oturmamak.

Öğünlerin dışında sıvı tüketimi hamileler için önemlidir. Fazla ödemlerin olmaması için yeterli miktarda sıvı alınmalıdır . En uygun sıvı da sudur. Günlük ihtiyaç ortalama 2 litredir.

Şeker içeren hiçbir besine vücudun ihtiyacı olmadığı unutulmamalıdır. Mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Yağlı besinler kilo alımını kolaylaştırır . Sadece bu değişiklikler bile sağlıklı hamilelikler için önemli adımlardır...

BASiT ÖNERiLERLE SAĞLIKLI OLUN

Oysa hepimizin her gün evinde ve dışarıda tükettiği yiyeceklerde yapılacak küçük düzenlemelerle de sağlıklı beslenebiliriz :n Hepimiz bir şekilde ana öğünlerimizi yiyoruz. Bazen sokakta bir simit ve ayranla, bazen ev veya iş yerimizde sulu yemeklerle, bazen de canımızın çektiği başka yiyeceklerle. Aslında hepimizin her gün uygulaması gereken beslenme şeklini hamileler biraz zorunlulukları sebebiyle uyguluyor. Bu durum sağlıklı beslenmeye geçiş için bir avantaj olarak kullanılabilir. n En önemli öğün kahvaltıdır. Diğer öğünler nasıl atlanmıyorsa kahvaltıda düzenli yapılmalıdır. Bulantılar sabah daha yoğun olduğundan bazen hiçbir şey yenmeyebiliyor.

HAZIRLIK AŞAMASI

Hamileliğimizi önceden planlıyorsanız hekiminize danışarak folik asit başlamalısınız .Bebeğin beyin gelişimi için folik asit çok önemli ve gerekli. Türk kadınlarında sıkça görülen anemi'den dolayı demir takviyeleri de gerekebilir.

Doğru beslenmek önemli çünkü bu döneme özel hastalıklar gelişebiliyor. En belirginleri gebelik hipertansiyonu ve gebelik şekeri. Bu iki önemli hastalık doğru beslenmeyle dengelenebiliyor. Tıp bilimiyle geleneklerin en sık çatıştığı konulardan biri hamilelikte alınması gereken kilolardır. Bilim der ki hamilelik dönemini 9-14 kiloyla kapatmak uygundur.

Peki fazla kilo alırsak ne olur ?

Fazla kilo almanın bebeğe faydası yoktur.

Doğum zorlaşabilir.

Alınan kiloların verilmesi güç olduğundan anne depresyona girebilir. Sağlıklı ve yeterli kilolar alındığı zaman gebelik sonrası, özellikle emzirme döneminde bu fazla kilolar hiçbir şey yapmamıza gerek kalmadan gider.

ÇAY YERİNE YEŞİL ÇAY
3 ana öğünle birlikte ara öğünler de atlanmamalı. Fazla tuz tüketmek, hamur işi yemek gereğinden fazla kilo alımına neden olur. Demir için çay yerine yeşil çay için...

Kahvaltılar tüm bireylerin hayatındaki en önemli öğündür. Geçiştirmek yerine biraz daha vakit ayırıp kahvaltıyı düzenli yapmak gerekir.

Vaktiniz varsa süt, peynir (çok yağlı olmayanlarından), mevsimine uygun söğüş sebze (yazın domates, salatalık, biber; kışın maydanoz, marul, roka gibi yeşillikler) ve ekmekten oluşan bir menü veya daha da kolayı bunlardan oluşmuş bir sandwich tüketilebilir. Sabah süt içilemiyorsa gün içerisinde telafi edilmelidir.

Çay besinlerdeki demirin emilimini engellediğinden tercih edilmemelidir. Ancak kuşburnu gibi C vitamin içeriği yüksek bitki çayı içilebilir. Diğer bitki çayları özellikle adaçayı riskli olabileceğinden tercih edilmemelidir. Bebek düşüklerine neden olabilirler.

Bebeğinizin sağlığı için bunları unutmayın...

Öğle ve akşam yemeklerine çorba gibi hafif yiyeceklerle başlamak mide sağlığı için uygundur. Sebzeler hem vitamin ve mineral deposu hem de kalorilerinin düşük olması sebebiyle rahatlıkla tüketilebilir. Kullanılan yağın çok olmamasına dikkat edilmelidir.

Et miktarı her gün kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 150 gr. et yeterlidir. Tavuk, balık veya kırmızı et olarak dönüşümlü tüketilmelidir.

Kırmızı et iyi bir demir ve vitamin B 12 kaynağıdır. Kansızlığı önlemeye yardımcıdır. Bu nedenle hamile annelerin düzenli alması gerekir. Etin tam pişmesi mikrop ölmesi bakımından önemlidir. Alevde pişen etler de kanser riski taşıyabilir. Bu nedenle iyi pişmiş etler tercih edilmelidir.

Tavuk etinin kalorisi ve kolesterol değeri kırmızı ete göre daha düşüktür. Bu nedenle haftada 2-3 kez tüketilebilir. Yağlı derinin kalorisi yüksek olduğundan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Balık mevsiminde tüketildiğinde zengin içeriği nedeniyle hamile anne ve bebeği için besleyicidir. Selenyum, fosfor, omega-3 ve omega-6 bakımından zengindir. Bebeğin beyin gelişimini destekler. Beslenme ile beyin gelişimi çok içiçedir. Bu nedenle daha sağlıklı olması için fırın, ızgara ve buğulama yöntemleri tercih edilmelidir.

Yağlı hamur işleri, kekler, tatlılar mümkün olduğu kadar beslenmede yer almamalıdır. Gereğinden fazla kalori ve yağ alımına neden olurlar. Kilo alımını kolaylaştırırlar.

Tuz mümkün olduğu kadar sınırlandırılmalıdır. Günde maksimum 2 gr. tuz alınmalıdır. Tansiyon problemi yaşamayan hamileler bile sınırlı kullanmalıdır. Ödemlerin artmasına neden olurlar. Gebelik dönemi içersinde hipertansiyon riskini arttırırlar.

Şekere vücudun hiç ihtiyacı yoktur. Sadece çok sevdiğimiz için tüketiriz ancak vücutta insülinin gereğinden fazla salgılanmasına neden olurlar. Diabet (şeker hastalığı) riskini arttırırlar.

Midede hassasiyet olabileceği için baharatlar seçilerek tüketilmelidir. Acı baharatlar yenmemelidir.

Kafeinli içecekler uyarıcıdır. Bebeğe geçebilir. Bu nedenle çay, kahve, kolalı içecekler gibi kafeini yüksek içecekler tüketilmemelidir.

KIZARTMA YEMEK VİTAMİNİ AZALTIYOR

Hamile annenin vitamin mineral ihtiyacı yüksektir. Bu nedenle hazırlanan yiyeceklerde vitamini kaybetmemek için doğru pişirme şekilleri kullanılmalıdır. Kızartma, yüksek ısıda pişirme, kavurma gibi yöntemler kanser riskini arttırdığı gibi besinlerin bütün vitaminlerini kaybetmesine neden olur. Aslında hepimizin her zaman uygulaması gerekenleri hamile anneler doğacak bebekleri için yapmalıdırlar...

Ambalajlı gıda satın almayın

Hazır gıdalara çok dikkat edilmelidir. Ambalajlı gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Katkı maddesinin ne olduğu bilinmeyen gıdalar tüketilmemelidir. Tatlandırıcılar hamile anne için riskli olabilir. Riskli olduğu için alınmamalıdır.

Bugün

http://www.haber7.com/haber/20090118/Hamileler-icin-beslenme-uyarilari.php


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com