11 Mart 2009

Kırmızı etin üzerinde oynanan oyunlar!

http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/703320090311095755503.jpg
TESK Başkanı Bendevi Palandöken kırmızı etle ilgili oyunları kastederek 'Dökme ve paketlenmiş kıyma istismar konusu yapılıyor. Et, ana parçalar halende satışa sunulmalı' dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, et karışımları tebliğinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, ''Dökme ve paketlenmiş kıyma istismar konusu yapılıyor. Et, ana parçalar halende satışa sunulmalı'' dedi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda et üzerinde çeşitli oyunlar oynandığını ifade ederek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından, etin ana parçalar halinde reyonlarda ve et satan yerlerde sergilenip satışa sunulmasını istediklerini belirtti.

Bekleyen işlenmiş et ürünlerinin bakteri ve mikrop ürettiğini kaydeden Palandöken, ''Bu yüzden müşterilerin talepleri doğrultusunda etin ana parçalarından kıyma, kuşbaşı, biftek, pirzola gibi et çeşitleri, vatandaşın gözü önünde hazırlanarak sunulmalıdır. Karkasın ana parçalarından daha küçük parçalar halinde hazırlanarak satışa sunulması, hele hele dökme ve paketlenmiş kıyma olarak satışa sunulması sürekli istismar konusu yapılmıştır'' dedi.

Bugüne kadar kasaplarda yapılan satışlarda etlerin parçalanmadan müşterinin arzusuna göre bekletildiğine ve bütünlüğü korunan etlerin daha sonra yine müşterilerin arzusuna göre hazırlandığına dikkati çeken Bendevi Palandöken, şunları kaydetti:

''Kasaplarımızda et-tavuk ve sakatat ürünleri hijyen açısından birbirine temas etmeyecek şekilde ayrı bölümlerde satılırken, sanayide bu ürünler birbirine karıştırılarak, sucuğun kilosu 5 TL, sosisin kilosu 3 TL, salamın kilosu 2 TL'den halka satılmaktadır. Bu tür et ve et ürünlerinin maliyetinin altında satışı bugün kuşku veren boyutlara ulaşmıştır. Böyle bir durumda sağlık ve hijyenden bahsetmek mümkün değildir. İlgili bakanlıklar konuyla ilgili tedbirleri artırmalıdır.

Zaman zaman yazılı ve görsel basında gündeme taşınan bu konu, et karışımları tebliğinde gerekli yeni bir düzenleme yapılarak ortadan kaldırılabilir. Bu tür spekülasyonlar zaten az olan et tüketimimizi olumsuz yönde etkilemektedir. İnsan sağlığına aykırı bu tür halkı aldatma unsurlarının masum gösterilmesini doğru bulmuyoruz.''
AA
www.haber7.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com