14 Mart 2010

Mardin taşı Amerika yolcusu

30 yıl önce ayrıldığı memleketinde geçen yıl fabrika kurup “Mardin Taşı” üretmek için ocak kurup, fabrika açan Mardinli Yasemin Künteci, “Mardin Taşının” ABD'ye ihraç edilmesi için büyük adım attı.
http://www.mardinlife.com/haberler/resimler/mardinlifekunteci.jpg
30 yıl önce banka müdürü olan babasının tayininin çıkması üzerine Mardin'den ayrılarak İstanbul'a yerleşen ancak memleketine vefa borcunu ödemek için geçen yıl kurduğu fabrikada Mardin taşı üretmeye başlayan Yasemin Künteci'nin hedefi ürettiği taşları yurt dışına ihraç etmek. Çok sevdiği tarihi Mardin'den restorasyon çalışmalarında Mardin taşının kullanılmaması nedeniyle tarihi yapıların özelliğinin bozulduğunu fark etmesi üzerine Mardin taşı üretmeyi kararlaştırdığını vurgulayan Künteci, “Mardin taşı sarı renklidir. Oysa başka kentlerden getirilerek tarihi yapılarda restorasyon çalışmalarında kullanılan taşlar beyaz renkli. Bu nedenle bu yapılar aslına uygun restore edilmiyor” dedi.
Halk Bankası aracılığı ile Dünya Bankası'ndan bir miktar kredi alarak 22 kişinin çalıştığı fabrika kurduğunu belirten Künteci, şöyle konuştu:
“Hedefim ürettiğim taşı yurt dışına ihraç etmektir. Geçen yıl ilk olarak bazı Ortadoğu ülkelerine taş ihracatı yaptım. Ardından ABD'yi kendime hedef seçtim. En büyük ithalatçı firmasıyla temasa geçip 145 ton numune Mardin taş gönderdim. Bu taşlarımızı çeşitli incelemeden geçirdiler. Sıfırın altında 40 dereceye kadar olan ortamlarda dayanıklılığını test etmişler. Tüm testlerden olumlu sonuç alınması üzerine 'ithal edilebilir' onayını verdiler. Artık ABD başta olmak üzere diğer ülkelere rahatlıkla ihracat yapabileceğim. Mardin taşını dünyaya tanıtacağım. Geçen yıl 5 bin metreküp taş ürettim. Bu yıl bunu 15 bin metreküp çıkaracağım. Mardin'de yatırım yapılabileceğini ispatladığım için çok mutluyum. Amacım kentteki işsizlik sorunun çözümüne katkı sunmak. Mardin Valimiz Hasan Duruer de ilde üretim yapılması için girişimcilere her türlü kolaylığı sağlıyor. Girişimcileri Mardin'e yatırım yapmaya davet ediyorum.”
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com