31 Aralık 2010

Hemşehrimiz Mehmet Masum Süer'in Fotoğrafları Uluslararası bir Dergide günün fotoğrafları seçildi

http://3.bp.blogspot.com/_Hjkac1ftqjA/TR4hXXEZJyI/AAAAAAAAb9w/o-QXU5u_Ats/s400/Photo-of-the-day_23122010.jpg
Son yıllarda Bölgemizde çektiği fantastik fotoğraflarla dikkatleri üzerine çeken Mardin Sürgücülü fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Mehmet Masum Süer’in iki fotoğrafı, uluslararası fotoğraf dergisi Light and Compositionda iki gün üst üste ‘Günün Fotoğrafı’ seçildi. Süer’in ödüllendirilen fotoğraflarından birinin adı ‘Botan Bebekleri-Botan Babies.’

Başta Hasankeyf olmak üzere Amed, Mardin ve Wan’dan çektiği fotoğraflarla dikkatleri çeken ve fotoğrafları takvim, kartpostal, turizm rehberi, bazı gazete ve dergilerde yayınlanan Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer’in fotoğrafları, uluslararası fotoğraf çevrelerinde de ilgiyle izleniyor. ABD’de yayınlanan ve editörlüğünü dünyanın dört bir yanından ülkelerden ünlü fotoğrafçıların yaptığı Light and Composition dergisinde, Süer’in, Amed’deki tarihi Hasan Paşa Hanı’ndan çektiği ‘Diyarbakır’dan Oryantal Oda’ adlı fotoğrafı, 22 Aralık 2010 ve ardından da 23 Aralık 2010 günü de Hasankeyf’te çektiği ‘Botan Bebekleri’ adlı fotoğrafları ‘Günün Fotoğrafı’ olarak ilan edildi. ‘Botan Bebekleri’ fotoğrafında, Batman’da özel olarak üretilen ve son yıllarda Hasankeyf yöresini gezmeye gelen turistlerin büyük ilgisini çeken, Botan yöresi giysileri içindeki çocuk, kadın ve erkek biblolarını konu edinmiş. Sanatçının ‘Günbatımında Diyarbakır Surları’ adlı çalışması da 17 Ekim 2010 günü ‘Günün Fotoğrafı’ seçilmişti.
http://1.bp.blogspot.com/_Hjkac1ftqjA/TR4fZxYdTsI/AAAAAAAAb9o/Eplsz2kb7DQ/s400/Photo-of-the-day_22122010.jpg
Kültürel değerleri belgeliyor

Mehmet Masum Süer, çok uzun yıllar muhabirlik yaptığını ve bu süreçte fotoğraf da çektiğini belirterek, gazetecilikten belgesel fotoğrafa yönelmesinin öyküsünü şöyle anlatıyor: "Gazetecilikten gelen bu fotoğrafçılık deneyimi ve birikimimi, son 5-6 yıldır profesyonel ekipmanla belgesel ve tanıtım fotoğrafçılığı için kullanmaya başladım. Yöremizin tarihi ve kültürel değerlerini fotoğraflayıp hem belgeliyor hem de dünyaya tanıtıyorum. Genellikle tarihi yapılar üzerinde çalışıyorum. Ayrıca kültürel değerleri de belgeliyorum. Belgesel çalışıyorum ancak aynı zamanda estetiği gözardı etmeden çekimlerimde renk, ışık ve kompozisyona önem veriyorum. Fotoğraflarımın birçok yerde yayınlanması ve ilgi görmesi beni mutlu ediyor ve gelecek için güç veriyor.“
http://3.bp.blogspot.com/_Hjkac1ftqjA/TR4fVwMLCAI/AAAAAAAAb9g/H4flTzKXvWc/s400/Photo-of-the-day_17102010.jpg
Fotoğrafları turizm rehberlerinde

Süer’in fotoğrafları başta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği’nin Türkçe ve İngilizce bastırdığı ‘Doğu ve Güneydoğu’ya Farklı Bakış’ adlı turizm rehberinin kapağında ve Amed ile Hasankeyf bölümlerinde; Amed’de düzenlenen Mezopotamya Tıp Günleri Kongresi’ne katılan konuklar için üç dilde hazırlanan, yazar Şeyhmus Diken’in yazdığı ‘Diyarbakır El Sallıyor’ kitabında; Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi’nin 2010 yılı takviminde, Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği’nin ve Wan belediyesi’nin 2011 yılı takvimlerinde olmak üzere değişik yayınlarda yer alıyor.

Bu yılın mayıs ayında Batman’da belediye ile diğer bazı kuruluşların da katkısıyla ilk sergisini açan Süer, çalışmalarından dolayı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Batman Turizm Derneği tarafından plaketle ödüllendirildi. Uzun yıllar Erzurum ve Amed’de değişik gazete ve haber ajanslarında muhabir, yazar, editör ve temsilcilik yapan Mehmet Masum Süer, 1981 yılında Amed’de ‘Olay’ adlı haftalık bir gazete ve dergi yayımladı. Son yıllarda tarihi ve kültürel konularda araştırmalar yapıyor. Türkiye’de yayınlanan aylık PhotoWorld dergisinin Amed temsilciliğini sürdüren Süer, aynı zamanda internet ortamında Hasankeyf ile ilgili olarak 15 yıldan beri Hasankeyf’i dünyaya tanıtan www.hasankeyf.itgo.com web sitesinin de sahibi.

GÜNÜN FOTOĞRAFI SEÇİLEN RESİMLER

http://3.bp.blogspot.com/_Hjkac1ftqjA/TR4hXXEZJyI/AAAAAAAAb9w/o-QXU5u_Ats/s1600/Photo-of-the-day_23122010.jpg
Botan Babies from Hasankeyf
From Hasankeyf, womens and babys with Kurdish national dress. Called them Babies of Botan. Botan is the name of a region. Hasankeyf is a small town which had a thousand years past in Batman in the southeast of Turkey. Many valuable historical and cultural works and a thousand historical caves in this town will be under the water of the Dam of Ilisu. Kurds an old people living in Turkey and the Middle East. Tourists who visited county is buying this babies.
http://3.bp.blogspot.com/_Hjkac1ftqjA/TR4fVwMLCAI/AAAAAAAAb9g/H4flTzKXvWc/s1600/Photo-of-the-day_17102010.jpg
After sunset Castle of Diyarbakir

Diyarbakir is a city on the southeast of the Turkey. The city I live, is known with a long and historic walls. Walls of Diyarbakir are more than five kilometers long, among the longest of medieval fortifications; only the Great Wall of China is longer. It is constructed of imposing masonry in black basalt (a stone of local origin), and had along its circuit more than 75 towers, only six remain standing. There are four original gates in the wall and it has a history of over two thousand years.
http://1.bp.blogspot.com/_Hjkac1ftqjA/TR4fZxYdTsI/AAAAAAAAb9o/Eplsz2kb7DQ/s1600/Photo-of-the-day_22122010.jpg
Oriental room from Diyarbakir
Oriental room of a cafe from Hasanpasha Han. The Hasan Pasha Han in city of Diyarbakir in Turkey. Han, which highly impressed Western travellers with its 17th century opulence, its underground stables that could accommodate 500 horses, its lovely pool, and its jewellers, knifemakers and bootmakers, was built in 1573 A.D. Hasan Pasha Han in today very nice a touristic resting place.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com