17 Şubat 2008

HİSARKAYA KÖYÜ (KELAPOZREŞ)

Aran -Aşağı Ocak - Aykut - Bağlıca - Bağyaka - Beşkavak - Çınarönü - Dereiçi - Dereyanı - Durusu - Düzova - Elmabahçe - Erdalı - Gürağaç - Gürpınar - Hisarkaya - İçören - İşgören - Kayatepe -Kışlak - Kırkdirek -Kocahöyük - Köprülü - Serenli - Soylu - Sultan Şeyhmus - Şenocak - Taşlık - Üçkavak - Üçerli - Yaylabaşı - Yaylacık - Yazır - Yenilmez - Yukarı Ocak

--------------------------------------------------------------------------------------------------

HİSARKAYA Muhtarı: Ahmet YILDIZ 0 482 588 10 34

----------------------------------------------------------------------

HİSARKAYA KÖYÜ (Kelapozreş)

Mardin `in Savur ilçesine bağlı bir köydür.Köy kürdçe adını, etrafını çepecevre saran ve çok eski dönemlere ait olan surlardan (kalelerden) almıştır .Bu surlarin Romalilar'dan cok daha önceleri yapilgi tahmin edilmektedir. Cünkü Roma yapilarinin hic birine benzemez .Günümüze Sur'dan dört parça kalabilmiştir.
Köyün etrafını çevreleyen sur, 1400 m.dır. Yüksekliği 10 m.dır.Sur taşlarının büyüklüğü, Mısır'daki pramit taşlarının büyüklüğüyle eşdeğerdir. Taşlar küp prizması şeklinde olup; uzun kenar 1 m. kısa kenar 50 cm.dır. Yer yer bu taş uzunlukları daha da uzun olabiliyor.
Bu tür büyük taşlarla yapılmış surun eşi dünyada yoktur. Yapılışı gizemini koruyor.
Köy yüksek ve kayalik bir alanda kurulmustur. Köyün gerçek adı Kelê ( Kelapozreş) ´tir sonradan Hisarkaya olarak degistirilmistir. Nüfusu: 2000 yılnda ....276 ---1997 yılında....258 . Savur a uzaklıği 16 km . Mardin e uzaklığı 63km.

Yazı: www.kelapozres.de

----------------------------------------------------------------------

Sevgili Ziyaretçilerimiz;

Bu sayfayı köyünüze ayırdık. Elinizde köyünüze ait güzel resimler, köyünüzü tanıtıcı yazılar varsa bize gönderirseniz bu sayfada yayınlarız.
Bilgi ve resimleri surgucum@hotmail.com veya surgucum@mynet.com e-mail adresimize gönderebilirsiniz.
Mehmet AYAZDaha Büyük Haritayı Görüntüle

6 yorum:

 1. Köyün (Kelapozreş) tanıtımı ile ilgili Vikipedi'ye bilgi veririken, bir cümlemde düzeltme ihtiyacını duydum ve Vikipedi'de gerekli düzeltmeyi yaptım. Kelapozreş'le sizin vermiş olduğunuz bilgi de Vikipedi'den alındığı görülmektedir. Yanlış cümle: "Taşlar küp prizması şeklinde olup; uzun kenar 1 m. kısa kenar 50 ..." Doğru cümle: "Taşlar küp ve dikdörtgen prizması şeklinde olup; uzun kenar 1 m. kısa kenar 50 ..." olacaktır. Bilgilerinize arz ederim.

  Şükrü ADANIR Beyden Mahmut ADANIR'ı soracaktım, acaba neyle meşgul, Savur'da okurken o bizden önce liseyi bitirmişti. Roj Baş

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Hemşerim; Mesajınızı yeni farkettim kusura bakmayın. Mahmut ADANIR (Amcam oğlu) Adana'da İcra Dairesi Müdürü, ayrıca tanınmış ve kendini kabullettirmiş bir ressam sürekli görüşürüz daha fazla bilgilendirilmek gerekirse www.mahmutadanir.com adındaki kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sevgiler. Şükrü ADANIR

  YanıtlaSil
 3. selamun aleyküm saygı değer kelapozreş insanları hemde 7 den 70 e ben bursadan serkan özuğur 1995 1997 seneleri savurda askerlik yaptım köyünüzün çocukları ile askerlik yaptık.çok güzel günlerimiz oldu hepsini ve savuru özledik Allah bize oraları birdaha göstermeyi nasip etsin sizler gibi iyi insanlarla tanıştık kaynaştık can güvenliği varsa ben gelirim devrelerim75/5 ve 75/4 lere selam telefonum 05395716596 ve www.serkanozugur.com

  YanıtlaSil
 4. hisarkayalı değilim ama hisarkaya kadar kendine has tarihi özellikleri olan köy azdır sanırım dünyada.ve de o muhteşem tertemiz havası insanı büyülüyor.özelikle hisarkayanın tanınmadığı bilinmediği için ziyaretçi akınına uğramadığı aşikardır.dünyada eşine az rastlanacak biçimde büyük taşlardan yapılan kalesi,okadar talana rağmen halen bazı kısımları dimdik vede günümüz teknolojisi ile alay edercesine ayakta.bazı arkadaşlar 1 metre uzunluğundan bahsetmiş,aksine yer yer 2 metre uzunluğunda bir metre genişliğinde koca koca taşların o tepeye nasıl taşındığı,nasıl üst üste konduğu,hele o ok atma yerlerinin nasıl milimetrik hesaplarla yapıldığı akla takılan sorular.köylüler ayrıca zeminin altındaki bir şehrin varlığındanda söz etti.bence tarihle,mimari ile ilginenlerin kesinlikle görmesi gereken bir yer.ayrıca müthiş bir tanıtım kampanyası yapılmalı.ayrıca bu kalenin taş ölçüleri dünyada çok ender .mısır piramitleri ile nerede ise aynı ölçülerde.

  YanıtlaSil
 5. selamlar .
  fotografin üzerinde ``kelapozreşa `` diye yazi yazmissiniz. manası siyah burunluların köyü demek oluyor. lütfen o fotografi ya kaldirin yada üzerindeki yaziyi düzeltin cünkü köyün adi Kelapozreş´ dır. Yani köy siyah burunlu insanlari degil :)))

  YanıtlaSil
 6. Roj Bas Abbas Ti Cawani basi Min té Nas Né Kir Ti Kiyi Xé Bidé Nasin Ji Qeréma Xwé.Ez Sikri'me.Té Ji Minré Mesaj Niwisi Yé Ji bona Wi ez Dipirsim Silaw U réz. Sikri Ji Fransa.

  YanıtlaSil

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com