17 Şubat 2008

HİSARKAYA KÖYÜ (KELAPOZREŞ)

Aran -Aşağı Ocak - Aykut - Bağlıca - Bağyaka - Beşkavak - Çınarönü - Dereiçi - Dereyanı - Durusu - Düzova - Elmabahçe - Erdalı - Gürağaç - Gürpınar - Hisarkaya - İçören - İşgören - Kayatepe -Kışlak - Kırkdirek -Kocahöyük - Köprülü - Serenli - Soylu - Sultan Şeyhmus - Şenocak - Taşlık - Üçkavak - Üçerli - Yaylabaşı - Yaylacık - Yazır - Yenilmez - Yukarı Ocak

--------------------------------------------------------------------------------------------------

HİSARKAYA Muhtarı: Ahmet YILDIZ 0 482 588 10 34

----------------------------------------------------------------------

HİSARKAYA KÖYÜ (Kelapozreş)

Mardin `in Savur ilçesine bağlı bir köydür.Köy kürdçe adını, etrafını çepecevre saran ve çok eski dönemlere ait olan surlardan (kalelerden) almıştır .Bu surlarin Romalilar'dan cok daha önceleri yapilgi tahmin edilmektedir. Cünkü Roma yapilarinin hic birine benzemez .Günümüze Sur'dan dört parça kalabilmiştir.
Köyün etrafını çevreleyen sur, 1400 m.dır. Yüksekliği 10 m.dır.Sur taşlarının büyüklüğü, Mısır'daki pramit taşlarının büyüklüğüyle eşdeğerdir. Taşlar küp prizması şeklinde olup; uzun kenar 1 m. kısa kenar 50 cm.dır. Yer yer bu taş uzunlukları daha da uzun olabiliyor.
Bu tür büyük taşlarla yapılmış surun eşi dünyada yoktur. Yapılışı gizemini koruyor.
Köy yüksek ve kayalik bir alanda kurulmustur. Köyün gerçek adı Kelê ( Kelapozreş) ´tir sonradan Hisarkaya olarak degistirilmistir. Nüfusu: 2000 yılnda ....276 ---1997 yılında....258 . Savur a uzaklıği 16 km . Mardin e uzaklığı 63km.

Yazı: www.kelapozres.de

----------------------------------------------------------------------

Sevgili Ziyaretçilerimiz;

Bu sayfayı köyünüze ayırdık. Elinizde köyünüze ait güzel resimler, köyünüzü tanıtıcı yazılar varsa bize gönderirseniz bu sayfada yayınlarız.
Bilgi ve resimleri surgucum@hotmail.com veya surgucum@mynet.com e-mail adresimize gönderebilirsiniz.
Mehmet AYAZDaha Büyük Haritayı Görüntüle

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimi kutucuğundan Adı/Url 'yi seçerek, isminizi ve dilerseniz mail veya site adresinizi yazıp yorumunuzu gönderin. Yorumunuz Editör onayından geçerse yayınlanacaktır. Küfür, Hakaret, İftira ve SİYASİ içerikli yorumlar ve Adı Soyadı belirtilmeyen yorumlar yayınlanmıyacaktır. www.surgucum.com